ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

(σχολικό έτος 2000-01)

Οι δάσκαλοι του σχολείου συμμετείχαν σε πρόγραμμα του ΕΚΑΒ (διημερίδα) για τις πρώτες βοήθειες.

Τμήματα του σχολείου επισκέφτηκαν το παιδιατρικό τμήμα του νοσοκομείου Γεννηματά Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά είδαν την οργάνωση της κλινικής και του προσωπικού, συζήτησαν με τα άρρωστα παιδιά και στο τέλος τους χάρισαν από ένα δώρο.

Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων είχαν συνάντηση με κλιμάκιο Πανεπιστημιακών γιατρών, το οποίο ενημέρωσε με πρωτότυπο και υποδειγματικό τρόπο τους μαθητές για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν κάνοντας πολλές πολλές ερωτήσεις.

Επίσκεψη ύστερα από πρόσκληση οδοντιάτρου στο σχολείο, ο οποίος ενημέρωσε τα παιδιά για την καθημερινή απαραίτητη υγιεινή των δοντιών.

Επισκέψεις σε ελαιοτριβείο και σε εργοστάσια παραγωγής τροφίμων.