ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

(σχολικό έτος 2001-02)

1)Σε συνεργασία με το δήμο εφαρμόστηκε επί μια εβδομάδα ένα πρόγραμμα προληπτικής ιατρικής σε όλα τα παιδιά του σχολείου από γιατρούς διαφορετικών ειδικοτήτων.

2)Οι μαθητές της ΣΤ τάξης  παρακολούθησαν στο σχολείο για 3 μέρες (το πρώτο 2ωρο) από νοσοκόμα του Ερυθρού Σταυρού ένα πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών.

3)Οι μαθητές της Ε τάξης είχαν συνάντηση στο σχολείο με εκπροσώπους του Σ.Κ.Μ.Θ. και ενός πανεπιστημιακού γιατρού οι οποίοι ενημέρωσαν με πρωτότυπο και υποδειγματικό τρόπο τους μαθητές για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν κάνοντας πολλές πολλές ερωτήσεις.

4)Στις 31 Μαΐου-Ημέρα κατά του καπνίσματος, μαθητές του σχολείου μας μαζί με μέλη του συλλόγου καρκινοπαθών Μακεδονίας-Θράκης οργάνωσαν και συμμετείχαν σε μια αντικαπνιστική εκδήλωση, τονίζοντας τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος και μοιράζοντας αυτοκόλλητα σε πεζούς και οδηγούς στους κεντρικούς δρόμους της Θεσ/νίκης.