ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

(σχολικό έτος 2003-04)

1. Πρόγραμμα Πρώτων βοηθειών

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης  παρακολούθησαν στο σχολείο από

ειδικευμένη νοσοκόμα του Ερυθρού Σταυρού ένα πρόγραμμα

Πρώτων Βοηθειών.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της Υπηρεσίας Αγωγής Υγείας ενημερώνει το κοινό σε θέματα που στόχο έχουν την πρόληψη της ασθένειας και την προαγωγή της υγείας.

Ιδιαίτερα στο σχολείο μας έγινε ενημέρωση σε θέματα πρώτων βοηθειών και  αυτή περιλάμβανε:

·        Τον τρόπο προσέγγισης σε χώρο, όπου κάποιος χρειάζεται πρώτη βοήθεια, τα βήματα που ακολουθούνται

·        Τι πρέπει να περιέχει ένα πρόχειρο φαρμακείο, δηλαδή το φαρμακείου του σπιτιού, του αυτοκινήτου, του σχολείου,  φάρμακα και υλικά

·        Περιποίηση ενός μικρού τραύματος, πρόληψη μόλυνση

·        Πρώτη βοήθεια σε μία μεγάλη εξωτερική αιμορραγία

·        Πρώτη βοήθεια σε ρινορραγία

·        Πρώτη βοήθεια εγκαυμάτων 1ου και 2ου βαθμού

·        Πρώτη βοήθεια σε δάγκωμα από δηλητηριώδες φίδι

·        Πρώτη βοήθεια σε διάστρεμμα, εξάρθρημα και κατάγματα άκρων

·        Πρώτη βοήθεια σε λιποθυμία, πρόληψη- αντιμετώπιση

·        Πρώτη βοήθεια σε απώλεια των αισθήσεων, πλάγια θέση ασφαλείας

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε σε τρία εκπαιδευτικά δίωρα και στόχο είχε την ευαισθητοποίηση των ανθρώπων από μικρή ηλικία σε απλά πράγματα που μπορούν να σώσουν ζωές.

2. Γιατροί χωρίς σύνορα

Τα παιδιά της Δ΄ τάξης δούλεψαν με το δάσκαλο της πληροφορικής του ολοημέρου ένα πρόγραμμα των Γιατρών χωρίς σύνορα.

Όταν τα μας παίζουν « κρυφτό », κάποια άλλα παιδιά, κρύβονται κυνηγημένα από τις σφαίρες κάποιων που αποφασίζουν για τη ζωή τους.

Όταν τα παιδιά μας παίζουν « θάρρος ή αλήθεια », κάποια άλλα βρίσκουν το θάρρος να αντιμετωπίσουν την πείνα, τη φτώχεια, το φόβο.

Όταν πάλι κάποια από τα παιδιά μας παίζουν « πόλεμο » με ψεύτικα όπλα και στρατιωτάκια, κάποια άλλα βιώνουν τον πραγματικό ήχο του πολέμου, τον εκκωφαντικό θόρυβο των ελικοπτέρων, τις πραγματικές ριπές των όπλων…

Παιχνίδια και Πραγματικότητα λοιπόν ήταν ο τίτλος της ενημερωτικής εκστρατείας και του εκπαιδευτικού προγράμματος των Γιατρών χωρίς Σύνορα που είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν χιλιάδες παιδιά στον πλανήτη μας, που ζουν σε συνθήκες φτώχειας, πολέμου, προσφυγιάς, αρρώστιας και πλήρους εξαθλίωσης.

Για να πλησιάσουν λοιπόν περισσότερο τους μαθητές και προκειμένου να συμβαδίζουνε με τις εξελίξεις, οι Γιατροί χωρίς σύνορα επέλεξαν ένα νέο μέσο παρουσίασης, αυτό του CD-Rom, για να κάνουν την ενημέρωση των παιδιών ακόμα πιο ενδιαφέρουσα και με παιγνιώδη τρόπο. Ήταν ένα πρόγραμμα που το χάρηκαν πολύ τα παιδιά.

3. 31 Μαΐου - Ημέρα κατά του καπνίσματος

Στις 28 Μαΐου και στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του καπνίσματος, που γιορτάζεται στις 31 Μαΐου οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με μέλη του συλλόγου καρκινοπαθών Μακεδονίας-Θράκης οργάνωσαν και συμμετείχαν σε έναν συμβολικό αγώνα δρόμου στην παραλία της Θεσ/νίκης καθώς και σε μια      αντικαπνιστική εκδήλωση,  τονίζοντας τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος και μοιράζοντας φυλλάδια σε πεζούς μπροστά στο Λευκό Πύργο.