ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

(σχολικό έτος 2000-01)

1. Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου από εκπρόσωπο της ελληνικής καταναλωτικής οργάνωσης (Ε.ΚΑ.ΤΟ) για το νέο νόμισμα ΕΥΡΩ.

2. Υποδεχτήκαμε κλιμάκιο αξιωματικών της πυροσβεστικής υπηρεσίας,

το οποίο προέβη σε πλήρη ενημέρωση μαθητών και διδακτικού προσωπικού σε θέματα πυρασφάλειας.

3. Ενημέρωση για την αντισεισμική προστασία από ειδικό επιστήμονα

που ήρθε από την Αθήνα κι επισκέφτηκε τα σχολεία του Κορδελιού.

4. Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων παραβρέθηκαν στην έκθεση κατασκευών και τεχνολογίας του 3ου Γυμνασίου που συστεγάζεται με μας.

5. Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν διαγωνισμό «βιβλιοφαγίας» (ο τίτλος δόθηκε από τους μαθητές). Αγόρασαν βιβλία με χρήματα του ταμείου τους. Κάθε βιβλίο που διάβαζαν το παρουσίαζαν στους συμμαθητές τους, με όποιο τρόπο ήθελαν (μονόλογο, θεατρικό δρώμενο, διαφάνειες κ. α.). Στο τέλος της σχολικής χρονιάς δώρισαν αυτά τα βιβλία στην κεντρική δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου.

6. Η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μαζί με τους γονείς εκτός από ψυχαγωγικό χαρακτήρα είχε και εκπαιδευτικό στόχο. Επισκεφτήκαμε όλοι μαζί την Αρχαία Όλυνθο, όπου είδαν από κοντά πως ήταν δομημένη μια αρχαία πόλη, σύμφωνα με το ιπποδάμειο σύστημα οικοδόμησης.

7. Τα παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν το περίπτερο της τροχαίας στους χώρους της Δ.Ε.Θ. όπου παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα οδικής ασφάλειας και συμμετείχαν σε μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής από τροχονόμους στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής του δήμου.

8. Τα παιδιά της Δ΄ τάξης δημιούργησαν στο χώρο του γυμναστηρίου «έκθεση» κι ένα μικρό «μουσείο» λαϊκής τέχνης. Τα εκθέματα μαζεύτηκαν από τα παιδιά, τους γονείς και τους δάσκαλους κι έτσι δημιουργήθηκε ένα σπίτι παραδοσιακό, το οποίο επισκέφτηκαν όλες οι τάξεις του σχολείου κι όχι μόνο. Η έκθεση λειτούργησε για περίπου 3 εβδομάδες.

9. Τα παιδιά της Ε΄ τάξης μαζί με τους δασκάλους τους συμμετείχαν στο πρόγραμμα του μουσείου βυζαντινού πολιτισμού Θεσσαλονίκης που είχε τίτλο Παλαιοχριστιανική Θεσσαλονίκη.

10. Τα παιδιά των μεγάλων τάξεων επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας.