ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

(σχολικό έτος 2001-02)

1. Ένα τμήμα της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκε το μουσείο κινηματογράφου.

2. Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων παραβρέθηκαν στην έκθεση κατασκευών και τεχνολογίας του 3ου Γυμνασίου που συστεγάζεται με μας.

3. Επίσκεψη των μικρών τάξεων στα Λουτρά του Λαγκαδά.

4. Επίσκεψη των μεγάλων τάξεων στον αρχαιολογικό χώρο του ΔΙΟΝ Πιερίας.

5. Οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν μια έκθεση σκίτσου με θέμα « Παιδί και Αυτοκίνητο » στο Πνευματικό Κέντρο του δήμου.

6. Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Τελόγλειο Ίδρυμα, όπου υπήρχε μια έκθεση για τη δραχμή και το ΕΥΡΩ.

7. Όλο το σχολείο πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Χωριό της Ειρήνης.

8. Μαθητές του σχολείου μας την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου επισκέφτηκαν το Τρένο του Βιβλίου και του Πολιτισμού και κάποιοι άλλοι την πλατεία Αριστοτέλους, όπου είχε γίνει μια γιορτή για το παιδί και το βιβλίο από το σύνδεσμο εκδοτών Β. Ελλάδας. Επίσης πραγματοποιήσαμε μια εκδήλωση στο σχολείο, όπου δόθηκαν κάποια βιβλία δώρο στα παιδιά.