AΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

(σχολικό έτος 2004-05)

1. Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 200 χρόνων από τη γέννηση του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, οι μαθητές της Α′ τάξης, της Β' τάξης,  μαζί με την χορωδία του σχολείου μας την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου οργάνωσαν κι ετοίμασαν μια εκδήλωση.

Τα θέματα της εκδήλωσης ήταν

• αναφορά στην τιμώμενη χώρα της φετινής χρονιάς,  που ήταν η Ινδία καθώς και ανάγνωση του μηνύματος της διεθνούς οργάνωσης βιβλίων για τη νεότητα - μήνυμα που απεικόνιζε η αφίσα Μια ιστορία η οποία βασιζόταν σ’ έναν αρχαίο ινδικό μύθο για ένα αγόρι, που ανακάλυψε ότι η γνώση έρχεται από τις λέξεις των σοφών, τις γραμμένες σε χειρόγραφα φύλλα φοινικιάς. Τα βιβλία είναι τα μαγικά μας μάτια. Μας δίνουν γνώση και πληροφορίες και μας οδηγούν μέσ’ από τα δύσκολα και δύσβατα μονοπάτια της ζωής.
  • μια μικρή αναδρομή για τον πρώτο τρόπο γραφής
  • η ιστορία του βιβλίου
  • βιογραφίες συγγραφέων και ποιητών
  • μια πολύ ωραία αναπαράσταση του παραμυθιού του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν « Το ασχημόπαπο »
Στο τέλος της εκδήλωσης δόθηκαν βιβλία ως δώρα από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων

2. Επίσκεψη στο σχολείο ομάδας Ελλήνων Ναυαγοσώστων

Μετά από πρόσκληση, ομάδα ναυαγοσώστων προέβαλε video και slides, μέσω Η/Υ, στους μαθητές της Γ΄ τάξης, μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας με θέμα:

« Ασφαλές κολύμπι - οι 13 χρυσοί κανόνες ».

Τα παιδιά είδαν από κοντά τα βασικά εξαρτήματα και εργαλεία του ναυαγοσώστη (στολές, διάφορα σωσίβια κλπ) και συζήτησαν για τους τρόπους προφύλαξης στη θάλασσα για ένα ασφαλές κολύμπι.

Στο τέλος μοιράστηκε σε κάθε μαθητή έντυπο υλικό και αφίσα που αφορούσε το κολύμπι και τις πρώτες βοήθειες.

3. Απόκριες 2004

Όπως κάθε χρόνο, έτσι έγινε και φέτος, ο αποκριάτικος χορός του σχολείου μας, ο οποίος διοργανώθηκε από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Επειδή δεν ήθελε ο σύλλογος γονέων να έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα συμμετείχαν σε αυτόν δωρεάν όλα τα παιδιά του σχολείου. Παιδιά, γονείς και δάσκαλοι του σχολείου συμμετείχαμε με μεγάλο κέφι και χαρά.

4. Magic Park

Όλο το σχολείο πραγματοποίησε ψυχαγωγική-εκπαιδευτική επίσκεψη   στο μεγαλύτερο θεματικό πάρκο της Ελλάδας, που βρίσκεται στη Θεσ/νίκη, το γνωστό σε όλους Magic Park (Μάτζικ Παρκ) 12ο χμ. Θεσ/νίκης - Αεροδρομίου (πίσω από το Διαβαλκανικό Κέντρο).Μέσα σ’ένα χώρο 65 στρεμμάτων γεμάτο από παιχνίδια για όλους, μικροί και μεγάλοι μεταφέρονται σ’ένα κόσμο μαγικό, περιπετειώδη και ονειρικό. Με πρωταγωνιστή επίσης τη φύση, είναι εύκολο να διακρίνει κανείς στο πάρκο την αρμονική συνύπαρξη χλωρίδας και πανίδας. Παράλληλα, το Magic Park παίρνει τη μορφή ενός υπερμεγέθους εργαστηρίου στον ανοιχτό χώρο, μια φανταστική αίθουσα χωρίς τοίχους για την ανάπτυξη καινούριων διδακτικών δραστηριοτήτων. Επομένως και με τον τρόπο αυτό, συνδυάζεται τέλεια η διασκέδαση με τη μόρφωση.

5. Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσ/νίκης

Οι μαθητές της Δ' τάξης επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσ/νίκης. Εκεί ξεναγήθηκαν στους ορόφους της και πληροφορήθηκαν τον τρόπο αρχειοθέτησης εφημερίδων, βιβλίων, περιοδικών, DVDs, CDs, κλπ καθώς και τους τρόπους αναζήτησης θεμάτων, τίτλων ή συγγραφέων.

Στον ελεύθερο χρόνο τους επέλεξαν να περιηγηθούν στον όροφο των Η/Υ (ηλεκτρονικών υπολογιστών), των DVDs, CDs, και των videotapes.