AΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

(σχολικό έτος 2006-07)

1. Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την ημέρα της γιορτής, όλες οι τάξεις αφιέρωσαν μια ώρα για αυτή τη σημαντική ημέρα. Διάβασαν το μήνυμα που έστειλε η Παγκόσμια Οργάνωση Παιδικού βιβλίου.

Πρέπει επίσης να αναφέρουμε τα παιδιά ασχολήθηκαν διεξοδικά με το συγκεκριμένο θέμα. Ξεκίνησαν να μιλάνε για την ιστορία του χαρτιού και του μολυβιού. Και τα δυο είναι εργαλεία στην τάξη και τα παιδιά άκουσαν με ενδιαφέρον την ιστορία τους.

Κατόπιν, παρατήρησαν το δίσκο της Φαιστού, που τους δόθηκε σε φωτοτυπία, έτσι ώστε να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το πρώτο γραπτό μνημείο στο χώρο της Ευρώπης. Εδώ οι απορίες και οι εκπλήξεις του ήταν πολλές. Τα παιδιά συνέχισαν κάνοντας συζήτηση για το γνωστό παραμυθά-Χανς Κρίστιαν Άντερσεν- που τιμάμε αυτήν την ημέρα και διάβασαν παραμύθια του. Μίλησαν για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου καθώς και το πώς κάποιες τάξεις έχουν δημιουργήσει τη δικιά τους δανειστική βιβλιοθήκη.

Επίσης ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου έκανε δώρο σε όλα τα παιδιά του σχολείου από ένα βιβλίο.

2. Magic Park

Όλο το σχολείο πραγματοποίησε ψυχαγωγική-εκπαιδευτική επίσκεψη στο μεγαλύτερο θεματικό πάρκο της Ελλάδας, που βρίσκεται στη Θεσ/νίκη, το γνωστό σε όλους Magic Park (Μάτζικ Παρκ) 12ο χμ. Θεσ/νίκης - Αεροδρομίου (πίσω από το Διαβαλκανικό Κέντρο).

Μέσα σ’ένα χώρο 65 στρεμμάτων γεμάτο από παιχνίδια για όλους, μικροί και μεγάλοι μεταφέρονται σ’ένα κόσμο μαγικό, περιπετειώδη και ονειρικό. Με πρωταγωνιστή επίσης τη φύση, είναι εύκολο να διακρίνει κανείς στο πάρκο την αρμονική συνύπαρξη χλωρίδας και πανίδας. Παράλληλα, το Magic Park παίρνει τη μορφή ενός υπερμεγέθους εργαστηρίου στον ανοιχτό χώρο, μια φανταστική αίθουσα χωρίς τοίχους για την ανάπτυξη καινούριων διδακτικών δραστηριοτήτων.

Επομένως και με τον τρόπο αυτό, συνδυάζεται τέλεια η διασκέδαση με τη μόρφωση.

3. Απόκριες 2007

Όπως κάθε χρόνο, έτσι έγινε και φέτος, ο αποκριάτικος χορός του σχολείου μας, ο οποίος διοργανώθηκε από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Επειδή δεν ήθελε ο σύλλογος γονέων να έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα συμμετείχαν σε αυτόν δωρεάν όλα τα παιδιά του σχολείου. Παιδιά, γονείς και δάσκαλοι του σχολείου συμμετείχαμε με μεγάλο κέφι και χαρά.

4. Δημοτική Βιβλιοθήκη Ελευθερίου-Κορδελιού

Λίγες μέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, τα δύο τμήματα της Γ΄ Τάξης επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Δήμου Ελευθερίου – Κορδελιού, στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης, σε συνεργασία με το ΚΑΠΗ του Δήμου, για μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν χριστουγεννιάτικα τραγούδια με τη συνοδεία μουσικών οργάνων από τα μέλη του ΚΑΠΗ, καθώς και να συζητήσουν μαζί τους.

Στη συνέχεια, τα παιδιά κάθισαν όλα σε κύκλο σε ένα τεράστιο χαλί και μία κυρία του ΚΑΠΗ τους αφηγήθηκε με εξαιρετικό τρόπο ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι, καθηλώνοντας μικρούς και μεγάλους.

Στο τέλος, τα παιδιά, με τη βοήθεια της Βιβλιοθηκονόμου, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες και έλαβαν μικρά δωράκια για τα Χριστούγεννα.

5. Παγκόσμια ημέρα του παιδιού

Την Παγκόσμια ημέρα του παιδιού στις 11 Δεκεμβρίου, όλα τα παιδιά του σχολείου μαζί με τους δασκάλους στις τάξεις τους, αφιέρωσαν μια ώρα για την ημέρα αυτή. Συζήτησαν για το σχετικό άρθρο που έγραψαν μαθητές του σχολείου στην σχολική εφημερίδα μας. Ακολουθεί το άρθρο των παιδιών:

« Το 1989 η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ψήφισε τη σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού.

Τι λέει η σύμβαση;

Ότι όλα τα παιδιά είναι ίσα στα δικαιώματα, χωρίς καμιά διάκριση ανάλογα με τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τη θρησκεία, τις πολιτικές ή άλλες πεποιθήσεις του παιδιού ή των γονέων του, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή τους, την περιουσιακή κατάσταση τους.

Όλοι είμαστε άνθρωποι, μοιραζόμαστε τον πλανήτη. Μοιραζόμαστε τις ίδιες χαρές και λύπες, τις ίδιες ελπίδες, τις ίδιες προσδοκίες, τις ίδιες διαψεύσεις.

Μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες και αγωνίες, τον ίδιο αγώνα για μια ανθρωπότητα λιγότερο απάνθρωπη, με ειρήνη, ελευθερία, κοινωνική δικαιοσύνη.

Τα δικαιώματα του παιδιού είναι θεμέλιο στα δικαιώματα του ανθρώπου. Όταν έστω κι ένα μόνο παιδί στερείται τα δικαιώματά του, τότε ακυρώνεται η έννοια δικαιώματα του ανθρώπου.

Εμείς τα παιδιά χρειαζόμαστε την αγάπη σας και τη φροντίδα σας όχι μόνο την παγκόσμια ημέρα του παιδιού στις 11 Δεκεμβρίου, αλλά όλες τις ημέρες του χρόνου.

Και βέβαια, το δικαίωμα στο όνειρο που το έχουν όλοι οι άνθρωποι, παίρνει την αληθινή του διάσταση, όταν τα παιδιά ονειρεύονται έναν καλύτερο κόσμο».

Την ίδια μέρα ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων έδωσε με την ευκαιρία της ημέρας αυτής, από ένα δωράκι σε όλα τα παιδιά του σχολείου.