Διάφορα εκπαιδευτικά προγράμματα

1. Βαλιτσάκι του AIDS

AIDS όλη η αλήθεια-βιβλίο, βιντεοκασέτες, φυλλάδια

1. Βαλιτσάκι με θέμα τα ναρκωτικά

Τα ναρκωτικά στην Ευρώπη-βιβλίο, βιντεοκασέτες, φυλλάδια

1. Βαλιτσάκι με θέμα το αλκοόλ

Υπερβολική χρήση του αλκοόλ- βιβλίο, βιντεοκασέτες, φυλλάδια

1. Η ευρωπαϊκή σύμβαση για τα δικαιώματα του ανθρώπου

Σημεία εκκίνησης για εκπαιδευτικούς και εμψυχωτές νεολαίας

1. ΚΕ.ΘΕ.Α Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Προάγοντας την προστασία του παιδιού - εκπ/κό υλικό πρόληψης

Δεξιότητες για παιδιά του δημοτικού (ο φάκελος βρίσκεται στα βιβλία Αγωγής Υγείας)

1. Πρόγραμμα Ιστορίας για παιδιά της Ε τάξης

Παλαιοχριστιανική εποχή-Ματιές στην καθημερινή ζωή - Περιλαμβάνει: Βιβλίο δασκάλου-Βιβλίο μαθητή-Φάκελος για τον εκπαιδευτικό-Ντοσιέ εργασίας παιδιών ( παραδείγματα ).

1.  Πρόγραμμα Τοπικής ιστορίας Θεσσαλονίκης

του 2ου Δ. Σχ. Ελευθερίου-Κορδελιού - Υπεύθυνος: Ιωαννίδης Αδάμ

1.  Πρόγραμμα Αγωγής Καταναλωτή

( ρεύμα, νερό, τηλέφωνο από την παραγωγή στην κατανάλωση ) του 7ου Δημ. Ελ.-Κορδελιού

9. Περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Πακέτο

Μεσόγειος θάλασσα: Πηγή ζωής

Είναι ένα χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο που φιλοδοξεί να ταξιδέψει μικρούς και μεγάλους στη Μεσόγειο θάλασσα γνωρίζοντάς τους, μέσα από το παιχνίδι, όλους τους φυσικούς «πρωταγωνιστές». Στόχος του πακέτου είναι να βοηθήσει τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της προστασίας της Μεσογείου και την ανάγκη αρμονικής συνύπαρξης του ανθρώπου με το φυσικό περιβάλλον.

10. Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ιστορίας

της ΙΣΤ´ Εφορείας προϊστορικών και κλασικών αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης

1.  Πόντος και ασήμι – το δώρο της γης

του μουσείου Μπενάκη, εκπαιδευτικός φάκελος, ο οποίος αναφέρεται στην ποντιακή κοινωνία των προηγούμενων αιώνων με έμφαση στα μεταλλεία αργύρου της περιοχής του Πόντου και μπορεί να αποτελέσει αφορμή για γόνιμη συζήτηση με τους μαθητές

1. Επαγγελματικό επιμελητήριο Θεσ/νίκης

Η Αγωγή του καταναλωτή ως εκπαιδευτική διαδικασία - μεθοδολογία

1. Επαγγέλματα στη Θεσ/νίκη του χθες και του σήμερα

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου Ιστορίας Θεσ/νίκης

1. Το βαλιτσάκι της καφέ αρκούδας

Εκπ/κό πρόγραμμα του Αρκτούρου, περιέχει βιβλία, χάρτες, φωτογραφίες, DVD Rom με  3 ταινίες.

1. Αρχαία Αγορά Θεσσαλονίκης

Αρχαιολογικό εκπ/κό πρόγραμμα – ιστορία και τοπογραφία (τετρ. εργασιών με φυλλάδια )

1. Ελευθέριος Βενιζέλος – Στα βήματα του …

Βιβλίο ιστορικών πληροφοριών–Διαδρομή στο χρόνο–Βιβλίο δραστηριοτήτων–Βιβλίο οδηγιών

1. Παιχνίδια και Πραγματικότητα

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Γιατρών χωρίς Σύνορα που έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν χιλιάδες παιδιά στον πλανήτη μας, που ζουν σε συνθήκες φτώχειας, πολέμου, προσφυγιάς, αρρώστιας και πλήρους εξαθλίωσης.

Για να πλησιάσουν λοιπόν περισσότερο τους μαθητές οι Γιατροί χωρίς σύνορα επέλεξαν ένα νέο μέσο παρουσίασης, αυτό του CD-Rom, για να κάνουν την ενημέρωση των παιδιών ακόμα πιο ενδιαφέρουσα και με παιγνιώδη τρόπο.

1. Τα φύλα στην εκπαιδευτική διαδικασία

Βοηθητικό εκπαιδευτικό υλικό για την εισαγωγή θεμάτων σχετικό με τα φύλα στην εκπαιδευτική διαδικασία (Ιωάννινα 2007)

1. Κάρτα Τροχός Για Την Υπερθέρμανση Του Πλανήτη

Εκπαιδευτικό πακέτο για την υπερθέρμανση του πλανήτη: περιέχει ενημερωτικά κείμενα & CD-Rom

1. Βαλιτσάκι με θέμα το κάπνισμα

Κάπνισμα, η απόλαυση που σκοτώνει - βιβλίο, DVD, φυλλάδια

1. Βαλιτσάκι προγράμματος Αγωγής Υγείας

Δίκτυο Αγωγής Τηλεόρασης

1. Βαλιτσάκι (Α') προγράμματος για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Εκπ/κό πακέτο της νεολαίας υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων (βαλιτσάκι Α'), περιεχόμενα: ο οδηγός για τον εκπ/τικό, στο DVD (η ιστορία των ανθρώπινων δικαιωμάτων, 30 δικαιώματα-30σποτ, το μουσικό βίντεο UNITED, 30 αφίσες-μια για κάθε δικαίωμα

1. Βαλιτσάκι (Β') προγράμματος για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Εκπ/κό πακέτο της νεολαίας υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων (βαλιτσάκι Β'), περιεχόμενα: 24 βιβλιαράκια (η ιστορία των ανθρώπινων δικαιωμάτων), 24 βιβλιαράκια (τι είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα).

1. Βαλίτσα μεγάλη  - εκπ/κό πρόγραμμα για την ελληνική μυθολογία

Εκπ/κό πακέτο για την ελληνική μυθολογία, περιέχει: πίνακες ζωγραφικής σχετικά με κάθε μύθο, βιβλίο με δραστηριότητες για παιδιά και CD Rom με τα φύλλα εργασίας