Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών

Την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου και στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών επισκέφτηκαν το

6ο Διαπολιτισμικό και Ολοήμερο Δημοτικό Ελευθερίου-Κορδελιού Θεσ/νίκης ( http://6dim-diap-elefth.thess.sch.gr )

26 εκπ/κοί ( όλων των βαθμίδων Π.Ε., Δ.Ε., Τ.Ε.-Πανεπιστημιακοί ) και εκπρόσωποι του Υπουργείου Παιδείας της Εσθονίας μαζί με τη συνοδεία 3 Ελλήνων εκπαιδευτικών από την Έδεσσα, μέλη του Μορφωτικού Πολιτιστικού Συλλόγου: Φίλων των Βαλτικών Χωρών.

Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε ύστερα από πρόταση του Μορφωτικού Πολιτιστικού Συλλόγου « Φίλων των Βαλτικών Χωρών » και της κας Σούλας Μητακίδου, Επίκουρης Kαθηγήτριας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ. προς το Διευθυντή του 6ου Διαπολιτισμικού και Ολοήμερου Δημοτικού Ελευθερίου-Κορδελιού Θεσ/νίκης κ. Παπαδόπουλο Στέργιο.

Ο σύλλογος διδασκόντων με χαρά δέχτηκε την πρόταση αυτή,  διότι:

Τους καλεσμένους υποδέχτηκαν στο σχολείο, ο διευθυντής κ. Παπαδόπουλος Στέργιος, η δασκάλα του ΣΤ 1 κα Κώστα Βάννα  και η δασκάλα του Δ 1 κα Κεσκιλίδου Μάχη. Κατόπιν τους έγινε μια αναλυτική ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου, για τα διάφορα προγράμματα ένταξης παλιννοστούντων, αλλοδαπών, τσιγγάνων μαθητών και για τις ποικίλες δραστηριότητες του σχολείου, όπως π.χ. η συμμετοχή σε διάφορα ευρωπαϊκά προγράμματα, η δημιουργία της ιστοσελίδας του σχολείου ειδικευμένης στη διαπολιτισμική εκπ/ση και η έκδοση της τριμηνιαίας πολυπολιτισμικής εφημερίδας των μαθητών της ΣΤ τάξης, με τίτλο: « Ο Κόσμος στα μάτια των παιδιών ».

Τους μοιράστηκε μάλιστα ένα φυλλάδιο στα αγγλικά.

Ύστερα οι επισκέπτες πέρασαν από το τμήμα ΣΤ 1 όπου τα παιδιά μαζί με τη μουσικό του σχολείου κα Ντριγκόγια Παναγιώτα υποδέχτηκαν τους ξένους φίλους τραγουδώντας ένα ελληνικό, ένα ρωσικό, ένα αλβανικό κι ένα αγγλικό τραγούδι.

Κατόπιν εκείνοι για να τα ευχαριστήσουν τραγούδησαν για τα παιδιά ένα εσθονικό τραγούδι. Η επίσκεψη των παραπάνω καλεσμένων, ήταν μια πολύ θετική εμπειρία για τα μεγάλα παιδιά του σχολείου.

Κάποια μάλιστα είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί τους στα γερμανικά, ρωσικά και αγγλικά.

Επίσης οι Εσθονοί φίλοι επισκέφτηκαν τα τμήματα Β 1 και Β 2 του σχολείου, όπου οι μικροί μαθητές μαζί με τις δασκάλες κα Κυριακίδου Ρούλα και κα Κεφαλίδου Άρτεμις τους υποδέχτηκαν με εσθονικές κι ελληνικές σημαίες λέγοντας τους το « καλημέρα » και το « καλώς ήρθατε » στην εσθονική γλώσσα. Κατόπιν έπαιξαν μαζί τους ένα παιχνίδι γνωριμίας.

Τι είναι καλύτερο από το να συναντά κανείς φίλους από διαφορετικές χώρες; Είναι η πραγματική ευκαιρία για ανταλλαγή πολιτισμών, συναισθημάτων και εμπειριών. Στις μέρες μας, περισσότερο από παλαιότερα, είναι αναγκαίο να χτίζουμε τις βάσεις για μια καινούρια Ευρώπη, χωρίς τείχη και χρώματα.

Ακολουθεί το Email που έστειλε η Külli Vollmer

The visit of Estonian delegation to the 6th Intercultural primary All-day School of Eleftherio-Kordelio Thessaloniki

We would like to express our greatest thanks for the hospitality your school, the teachers and students showed us during our visit on the 20th of September 2007. We felt very welcome because of the Greek and Estonian flags that we found everywhere and all the beautiful artwork and songs your student had prepared for us.

Your school is a real SCHOOL – teaching goes on even in the corridors as there is so much educational visual material on the walls – maps, posters, photographs, pictures etc. We were really impressed with the new study materials you have developed within various projects. It seems the relationship between the teachers and students is very warm – we saw a lot of smiling faces! We felt that each and every student is valued and loved in this school. The immigrant students of Greece are really lucky that a school like that exists!

It was very valuable for the Estonian delegation to see a working school, where students of so many nationalities are taught together. For the future we wish you lots of energy and good will in the work you are doing!

Sincerely,

The Estonian delegation

(26 teachers of various educational establishments)

Külli Vollmer