6ο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού

ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Διαγνωστικό κριτήριο για την αρχική εκτίμηση του βαθμού κατοχής της ελληνικής γλώσσας για μαθητές του εξωτερικού, παλιννοστούντες & αλλοδαπούς (μια έκδοση του ΥΠΕΠΘ και του Π.Ι. το 2002)

Γλωσσικά τεστ για μαθητές της Β' ως ΣΤ' τάξης - Αξιολόγηση και καθορισμός επιπέδου γλωσσομάθειας αλλοδαπών μαθητών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ελληνική γλώσσα (επιμέλεια η ομάδα της Λήδας Τριανταφυλλίδου, μια έκδοση του ΚΕ.Δ.Α. το 2007 σε πιλοτική εφαρμογή)

Γλωσσικά τεστ για μαθητές της Α' ως ΣΤ' τάξης - Αξιολόγηση και καθορισμός επιπέδου γλωσσομάθειας αλλοδαπών μαθητών Π.Ε. στην ελληνική γλώσσα (Τα τεστ έγιναν στα πλαίσια του προγράμματος: «Εκπ/ση αλλοδαπών & παλιννοστούντων μαθητών, 2010-2013» κι αποτελούν αναθεωρημένη μορφή των τεστ «Ας μιλήσουμε Ελληνικά», τα οποία αναπτύχθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Προγράμματος «Εκπαίδευση Μουσουλμανοπαίδων 2002-2004») Ομάδα αναθεώρησης: Βίκυ Κάντζου, Σπυριδούλα Σταμούλη)

Η Ελληνική ως Δεύτερη Γλώσσα – Καθορισμός Επιπέδων Γλωσσομάθειας του Προφορικού Λόγου Αλλοδαπών Μαθητών (επιμέλεια Σπυριδούλα Βαρλοκώστα και Λήδα Τριανταφυλλίδου, Αθήνα 2003)

Κλίμακα αξιολόγησης και μέτρηση του επιπέδου γνώσης της ελληνικής στα μειονοτικά δημοτικά σχολεία της Θράκης (Αθήνα 2004, επιμέλεια Μαρία Τζεβελέκου)

Επίπεδα και κριτήρια διαπίστωσης / πιστοποίησης της ελληνομάθειας (αποτελέσματα και προβληματισμοί ερευνητικών προγραμμάτων, πρακτικά διημερίδας, Ιούλιος 1999, επιμέλεια Μιχάλης Δαμανάκης)

Κατάρτιση κριτηρίου ελληνομάθειας των Τσιγγανοπαίδων (Α. Αλεξάκης - Ε. Γ. Καψωμένος - Π. Ντάλτας, Ιωάννινα 2004)

[Αρχική] [Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου]

[Το ιστορικό του σχολείου μας][Διδακτικό Προσωπικό][Μαθητικό Δυναμικό][Βιβλιοθήκη Δασκάλων][Βιβλιοθήκη Μαθητών][Σύλλογος Γονέων]

[Παραστάσεις-Εκδηλώσεις][Καλλιτεχνικά][Άλλες Δραστηριότητες][Καινοτομίες]

[Ολοήμερο σχολείο][Διαπολιτισμική Εκπαίδευση][Περιβαλλοντική Εκπ/ση][Ολυμπιακή Εκπ/ση][Καλλιπάτειρα]

[Ευέλικτη Ζώνη][Αγωγή Υγείας][Κυκλοφοριακή Αγωγή] [Προγράμματα Τοπικής Ιστορίας][Δια Βίου Μάθησης][Unicef-Action Aid]

[Χρήσιμες Συνδέσεις]   [Η εφημερίδα μας]