Περιφερειακή Επιστημονική Επιτροπή

Μακεδονίας - Θράκης

(2007-2008)

Έργο:

Ένταξη παιδιών παλιννοστούντων και αλλοδαπών στο σχολείο για την

Α/θμια Εκπαίδευση

Μέλη της Επιτροπής:

Δημήτριος Χαραλάμπους: (επιστημονικός υπεύθυνος και πρόεδρος της επιτροπής) - Καθηγητής με αντικείμενο «Εκπαιδευτική Πολιτική» Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής)

Τηλέφωνο: 2310891308 και E-Mail: dphchar@uom.gr

Αχιλλέας Καψάλης: (υπεύθυνος ομάδας διάχυσης του βοηθητικού υλικού) - Καθηγητής με αντικείμενο «Παιδαγωγική» Πανεπιστημίου Μακεδονίας

(Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής)

Τηλέφωνο: 2310891389 και E-Mail: Kapsalis@uom.gr

Δημήτριος Γερμανός: (υπεύθυνος ομάδας επιμόρφωσης) - Καθηγητής με αντικείμενο «Παιδαγωγικά: Χώρος και Αγωγή» Α.Π.Θ. (Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης) - Τηλέφωνο: 2310995006 και E-Mail: german@nured.auth.gr

Δημήτριος Πνευματικός: (υπεύθυνος ομάδας ψυχοκοινωνικής υποστήριξης) - Επίκουρος Καθηγητής με αντικείμενο «Εξελικτική Ψυχολογία» Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (Π.Τ.Δ.Ε.)

Τηλέφωνο: 2385055035 και E-Mail: pnevmat@uom.gr

Σμαράγδα Παπαδοπούλου: (υπεύθυνη ομάδας υποστήριξης Γλώσσας) - Επίκουρη Καθηγήτρια με αντικείμενο «Διδακτική της Νεοελληνικής Γλώσσας» Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Π.Τ.Δ.Ε.) – Ειδική Επιστήμονας Πανεπιστημίου Μακεδονίας

(Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής)

Τηλέφωνο: 2651095730 και E-Mail: smpapado@cc.uoi.gr