ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Τηλ / φαξ 2310-421364

E-mail: mail@kda.thess.sch.gr

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΕ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΑΛΙΝΝΟΣΤΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ε.Ε.

« Εκπαίδευση Παλιννοστούντων και Αλλοδαπών μαθητών » λειτουργούσαν τον Οκτώβριο του 2003 και για το σχολικό έτος 2003-04 τμήματα εκμάθησης της Ελληνικής Γλώσσας για ενήλικες Παλιννοστούντες και Αλλοδαπούς που διαμένουν στην Ελλάδα.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε από το Νομό Θεσσαλονίκης και ήδη λειτουργούν 33 τμήματα σπουδαστών στους περισσότερους Δήμους.

Το ίδιο πρόγραμμα σύντομα, πρόκειται να επεκταθεί και στους άλλους Νομούς της Βόρειας. Ελλάδος, όπου υπάρχει έντονη ζήτηση γι’ αυτό,  λόγω της εγκατάστασης πολλών οικονομικών μεταναστών στις περιοχές τους.

Η Φοίτηση είναι δωρεάν και στους σπουδαστές χορηγούνται βιβλία και βεβαίωση παρακολούθησης της Ελληνικής Γλώσσας.

Για τη διδασκαλία της γλώσσας αξιοποιούνται εκπαιδευτικοί με διδακτική εμπειρία και γνώση των γλωσσών των περιοχών προέλευσης των ενδιαφερόμενων παλιννοστούντων - αλλοδαπών.

Υπεύθυνος του προγράμματος στη Βόρεια Ελλάδα είναι ο επ. διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Χρήστος Πάσχος και γραμματειακή υποστήριξη η κα Λαρίσα Γκέρμαν.

Οι ενδιαφερόμενοι για εγγραφή στο πρόγραμμα ή για οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία μπορούν να επικοινωνούν με το Γραφείο τηλεφωνικά ή να προσέρχονται οι ίδιοι.

Τα γραφεία στεγάζονται στην οδό Θεμιστοκλή Σοφούλη 62 Α και είναι ανοιχτά όλες τις εργάσιμες ημέρες

Τηλ / Φαξ 2310-421364

πίσω