ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΠΟΛΙΧΝΗ)

Θέμα: Τμήματα Εκπαίδευσης και Συμβουλευτικής Υποστήριξης των Οικογενειών των Μεταναστών και Παλιννοστούντων

Το Κέντρο Εκπαίδευσης Ενηλίκων Δυτικής Θεσσαλονίκης με έδρα το δήμο Πολίχνης σε συνεργασία με τις Σχολές γονέων πρόκειται υλοποιούν την τρέχουσα εκπαιδευτική περίοδο τμήματα εκπαίδευσης και υποστήριξης γονέων μεταναστών και παλιννοστούντων, που έχουν παιδιά σχολικής ηλικίας.

Τα τμήματα θα διαρκέσουν 150 ώρες. Οι 100 ώρες αφορούν μαθήματα ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού και οι 50 ώρες αφορούν συμβουλευτική υποστήριξη και θέματα υγείας.

Στόχος των μαθημάτων είναι:

Οι γονείς να μπορούν να επικοινωνούν ικανοποιητικά στην ελληνική γλώσσα με τους καθηγητές ή δασκάλους του σχολείου.

Να παρακολουθούν την επίδοση των παιδιών τους.

Να τα βοηθούν σε απλές γλωσσικές ασκήσεις.

Να αποκτήσουν γνώσεις πάνω σε βασικά θέματα υγείας, ώστε να προλαμβάνουν ή να αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα υγείας των παιδιών τους.

Να βελτιώσουν τις σχέσεις τους με τα άλλα μέλη της οικογένειας τους.

Τα μαθήματα θα γίνονται πρωινές ή απογευματινές ώρες και παρέχονται δωρεάν. Όσοι γονείς ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα παράπονα) μαθήματα, μπορούν να ζητούν περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 2310 587004, Κ.Ε.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης (Πολίχνη). Ελπίδος 33, Κέντρο Πληροφόρησης Νέων, 1ος όροφος.

Όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντικό είναι για το γονέα να μπορεί να βοηθά το παιδί του και να του παρέχει ένα υποστηρικτικό περιβάλλον.

Η υπεύθυνη εκπαίδευσης

Αγάπη Κοσμίδου