ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΣΙΓΓΑΝΟΠΑΙΔΩΝ

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους Ι996/97 το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων άρχισε την εφαρμογή ενός προγράμματος με πανελλαδική εμβέλεια και με στόχο τη σχολική ένταξη των παιδιών που βρίσκονται σε ηλικία για την οποία στην Ελλάδα ισχύει η υποχρεωτική εκπαίδευση και προέρχονται από οικογενειακά περιβάλλοντα με συγκεκριμένες πολιτισμικές και κοινωνικές ιδιαιτερότητες (Ρομ/Τσιγγάνοι).

Το πρόγραμμα ονομάζεται "Εκπαίδευση Τσιγγανοπαίδων", χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων με χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων είναι ο φορέας υλοποίησης του προγράμματος και η οικονομική διαχεί­ριση γίνεται αποκλειστικά από τα όργανα διαχείρισης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Επιτροπή Ερευνών). Ειδικότερα οι στόχοι του προγράμματος είναι:

Συμπεράσματα από τη μέχρι τώρα πορεία του προγράμματος

Όλα τα δεδομένα που οι συνεργάτες του προγράμματος "Εκπαίδευση Τσιγγανοπαίδων" συγκέντρωσαν και επεξεργάστηκαν στα πλαίσια υλοποίησης αυτού του προγράμματος δείχνουν:

Είναι ευθύνη όλων μας να προλάβουμε τέτοιους διαχω­ρισμούς και να τους ακυρώσουμε όταν και όπου εμφανίζονται. Όμως τον έπαινο για την ομαλή ένταξη των παιδιών με τσιγγάνικη καταγωγή στο σχολείο και την κοινωνία θα τον δικαιούνται χωρίς καμία αμφιβολία οι δάσκαλοί τους. Για έναν τέτοιο έπαινο και μια τέτοια αναγνώριση αξίζει κανείς να προσπαθήσει.

Ο διευθυντής του

6ου Διαπολιτισμικού και Ολοήμερου