6ο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-MEMORIES 2006-2007

2006-2007

Παρασκευή 15/6/2007 -Το Α1 χορεύει στη γιορτή των αποφοίτων για τα παιδιά της ΣΤ (επιμελήθηκε η Κυριακίδου Ζαχαρούλα)

2006-2007

Παρασκευή 15/6/2007 –Οι γυμνάστριες του σχολείου Βοδενιώτου Πηγή & Χαλιαμάλια Βάννα, χορεύουν στη γιορτή των αποφοίτων (ΣΤ).

2006-2007

Δευτέρα 11 Ιουνίου 2007-«Το περιβάλλον & η χρήση των κινητών τηλεφώνων», το ΣΤ2 σε συνεργασία με το ΚΕΠ Ελ.-Κορδελιού σ’ ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα. (υπεύθυνοι εκπ/κοί: Αβραμίδου Βέρα από το ΚΠΕ & Ζώης Απόστολος-ΣΤ2)

2006-2007

Πέμπτη 7 Ιουνίου 2007 - Τελική εκδήλωση σχολείου "Το Παρελθόν και το Παρόν μέσα από το χορό”. Επιμελήθηκαν οι Πηγή Βοδενιώτου, Μαρία Μπαδέμη, Αντωνία Τουτζιάρη.

2006-2007

Δευτέρα 4/4/2007 στην ωριαία εκπομπή του καναλιού EUROPE 1 "Η δύναμη της γλώσσας" με τη φιλόλογο-γλωσσολόγο και δημοσιογράφο Γεωργία Σαδανά, ο Δ/ντής Παπαδόπουλος Στέργιος, κι οι δασκάλες (Κώστα Βάννα, Κεφαλίδου Άρτεμις, Ευσταθιάδου Άννα, Κεσκιλίδου Μάχη, Κυριακίδου Ρούλα) & μαθητές μίλησαν για τη λειτουργία μας, για τα διάφορα προγράμματα ένταξης αλλοδαπών παλιννοστούντων, τσιγγάνων και για τις δραστηριότητές μας.

2006-2007

Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2007-Μια ανθρώπινη και γεμάτη αγάπη συζήτηση με το «ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ» Χρίστο Τσολάκη, έναν παθιασμένο δάσκαλο, δάσκαλος όλων των δασκάλων. Μια συνάντηση και συζήτηση που είχε οργανωθεί από τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, Αντίνου Μαρία, Γίδαρη Παναγιώτα, Ζουλεφκιάρ Μαρίνα, Κιουρτσίδου Ίνγκα, Μωυσιάδη Παναγιώτη & Ουρσίνη Παναγιώτη και τους δασκάλους Ζώη Απόστολο κι Ασλανίδη Νάστια, στον Πύργο της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ. Την απομαγνητοφώνηση της συνέντευξης είχε κάνει η δασκάλα Κεφαλίδου Άρτεμις.

2006-2007

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2007 - Η ΕΤ3 συναντά το 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Ελευθερίου-Κορδελιού. Στο μεσημεριανό Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων της ΕΤ 3, σε 16λεπτη ζωντανή σύνδεση ο διευθυντής  Παπαδόπουλος Στέργιος και οι δασκάλες των τμημάτων Β1: Κώστα Βάννα, Β2: Ευσταθιάδου Άννα, Γ1: Κεσκιλίδου Μάχη, μίλησαν για τα διάφορα προγράμματα και τις διάφορες δραστηριότητες του σχολείου. Συμμετείχαν η χορωδία με τη μουσικό Παναγιώτα Ντριγκόγια και μια χορευτική ομάδα με τη γυμνάστρια Πηγή Βοδενιώτου.

2006-2007

Κυριακή 24/12/2006, το βράδυ της παραμονής των Χριστουγέννων του 2006, όπου το κρύο ήταν πολύ τσουχτερό, στη ζωντανή ψυχαγωγική εκπομπή "Πιο πολύ την Κυριακή" του MEGA με το Γρηγόρη Αρναούτογλου & την Καλομοίρα Σαράντη, το 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Ελ.-Κορδελιού σε μια παράλληλη σύνδεση 15 λεπτών με το ελληνικό σχολείο του Νταχάου στο Μόναχο της Γερμανίας συμμετείχαν στο εορταστικό χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα. Επιμελήθηκαν οι Ζαχαρούλα Κυριακίδου, Μάχη Κεσκιλίδου.

[Αρχική] [Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου]

[Το ιστορικό του σχολείου μας][Διδακτικό Προσωπικό][Μαθητικό Δυναμικό][Βιβλιοθήκη Δασκάλων][Βιβλιοθήκη Μαθητών][Σύλλογος Γονέων]

[Παραστάσεις-Εκδηλώσεις][Καλλιτεχνικά][Άλλες Δραστηριότητες][Καινοτομίες]

[Ολοήμερο σχολείο][Διαπολιτισμική Εκπαίδευση][Περιβαλλοντική Εκπ/ση][Ολυμπιακή Εκπ/ση][Καλλιπάτειρα]