6ο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-MEMORIES 2010-2011

2010-2011

Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011 - Πνευματικό Κέντρο Ευόσμου - Τελική εκδήλωση σχολείου με τίτλο: "Κορδελιό-Θεσ/νίκη, ο δρόμος της προσφυγιάς που χόρεψα και τραγούδησα". …Μια ιστορία μικρή μα σημαντική κι επίκαιρη συνάμα. Ο δρόμος της προσφυγιάς ενός ανθρώπου από τους τόσους πολλούς που περπάτησε από το Κορδελιό της Μικράς Ασίας ως τη Θεσ/νίκη. Επιμελήθηκε η Μαρία Μπαδέμη.

2010-2011

Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011 - Πνευματικό Κέντρο Ευόσμου - Ο Σύλλογος Γονέων στα πλαίσια της τελικής εκδήλωσης, τιμά το Σύλλογο Διδασκόντων για την επιτυχή συμμετοχή του σχολείου στο Ευρ. Πρόγραμμα Comenius-Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις για τα έτη 2009-2011 στα πρόσωπα των 2 συντονιστριών δασκάλων του προγράμματος Μάχης Κεσκιλίδου & Μαριάνθης Μπασλή, καθώς και τη Judith Bomas, ως Comenius Assistantship το σχ. έτος 2010-11.

2010-2011

Μάιος 2011 – Η χορωδία του σχολείου, υπό τη διεύθυνση της Ευαγγελίας Καλαϊτζή, στο πλαίσιο της τελικής δράσης του ευρωπαϊκού έργου MORE (music-orality-roots-europe), στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης, στην έναρξη ενός ευρωπαϊκού σεμιναρίου εκπ/σης εκπαιδευτών με θέμα: Traditional music as tool for intercultural education (Η παραδοσιακή μουσική ως εργαλείο για τη διαπολ. εκπ/ση).

2010-2011

Παρασκευή 8 Απριλίου 2011 - Με την ευκαιρία, της Παγκόσμιας Ημέρας των Ρομά, σκεφτήκαμε να κάνουμε ένα αφιέρωμα στη γλώσσα τους, τη ρομανές. Δημιουργήσαμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς με τη βοήθεια της Αγγλικού Μαλιβίτση Ζωής ένα πρωτότυπο μικρό τρίγλωσσο ελληνο-αγγλο-τσιγγάνικο λεξικό του οποίου ένα μικρό απόσπασμα δημοσιεύσαμε στο 26ο τεύχ. της εφημερίδας μας. Παίξαμε κι ένα μικρό σκετσάκι σχετικά με το θέμα μέσα στην τάξη. Σ’ αυτό συμμετείχαν γηγενείς, παλιννοστούντες, αλλοδαποί και Ρομά μαθητές.

2010-2011

Τρίτη 5 Απριλίου 2011 - Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης, Comenius-Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις - Γιορτή Υποδοχής-Welcome Celebration, στο Grand Hotel Palace - Οικοπολίτες της Κοινής Ευρώπης 2009-2011. Επιμελήθηκαν τη γιορτή υποδοχής οι Ζωή Μαλιβίτση, Μάχη Κεσκιλίδου, Μαρία Μπαδέμη, Ευαγγελία Καλαϊτζή. Βοήθησαν οι Ζαχαρούλα Κυριακίδου, Νάστια Ασλανίδη, Γαβριήλ Μαυρομάτης, Μαριάνθη Μπασλή.

2010-2011

Τρίτη 5 Απριλίου 2011 - Η χορωδία του σχολείου υπό τη διεύθυνση της Ευαγγελίας Καλαϊτζή, στη γιορτή υποδοχής (Απρίλιος 2011, στο Grand Hotel Palace), των 37 ξένων εκπ/κών και 21 ξένων μαθητών από 13 χώρες, στα πλαίσια του προγράμματος Eco-citizens of Common Europe, στο οποίο συμμετείχαμε.

2010-2011

Τρίτη 5/4/2011 - Αφιέρωμα (3λεπτο) της ΕΤ3 στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων για τη συμμετοχή του 6ου Διαπολιτισμικού Δημοτικού Ελ.-Κορδελιού στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης - Comenius Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις με τίτλο: Οικοπολίτες της Κοινής Ευρώπης. Συμμετείχαν 16 σχολεία από 14χώρες της Ευρώπης. Το αφιέρωμα έγινε με την ευκαιρία της επίσκεψης όλων των εταιρικών σχολείων στη Θεσ/νίκη 4/4-11/4/2011 (37 εκπ/κοί-22 μαθητές).

2010-2011

Κυριακή 3/4/2011 - 16ο Παιδικό Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών στον Εύοσμο. Τα παιδιά των Γ, Δ, Ε, ΣΤ τάξεων της χορευτικής παραδοσιακής ομάδας παρουσίασε χορούς από τη Μακεδονία και τη Θράκη. Επιμελήθηκε η Μπαδέμη Μαρία.

2010-2011

Σάββατο 28 Μαΐου 2011 – Η χορωδία του σχολείου με τη Μουσικό Καλαϊτζή Ευαγγελία, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσ/νίκης, είχε την τιμή να συμμετέχει στην έναρξη σεμιναρίου με θέμα Traditional music as tool for intercultural education (Η παραδοσιακή μουσική ως εργαλείο για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση) στο πλαίσιο της τελικής δράσης του Ευρωπαϊκού Έργου MORE (music-orality-roots-europe), τραγουδώντας 5 τραγούδια (ελληνικά και ξένα). Στο βίντεο αυτό ακούγεται το: Γεια σου χαρά σου Βενετιά (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος - Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος - Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Ξυλούρης).

[Αρχική] [Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου]

[Το ιστορικό του σχολείου μας][Διδακτικό Προσωπικό][Μαθητικό Δυναμικό][Βιβλιοθήκη Δασκάλων][Βιβλιοθήκη Μαθητών][Σύλλογος Γονέων]

[Παραστάσεις-Εκδηλώσεις][Καλλιτεχνικά][Άλλες Δραστηριότητες][Καινοτομίες]

[Ολοήμερο σχολείο][Διαπολιτισμική Εκπαίδευση][Περιβαλλοντική Εκπ/ση][Ολυμπιακή Εκπ/ση][Καλλιπάτειρα]