6ο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-MEMORIES 2011-2012

Παρασκευή 15/6/2012–Βιντεάκι για τους απόφοιτους του 2011-12

2011-2012

Πέμπτη 7 Ιουνίου 2012 - Πνευματικό Κέντρο Ευόσμου - Τελική εκδήλωση σχολείου με τίτλο: "Λύπες και χαρές, μαζί θα τις περάσουμε…γιατί είμαστε Έλληνες". Θα έχετε την ευκαιρία να ταξιδέψετε μαζί μας στη χορευτική παράδοση των Ελλήνων με συνοδοιπόρους τη δημοτική ποίηση & το δημοτικό τραγούδι. Επιμελήθηκαν οι Μαρία Μπαδέμη & Ιάκωβος Κεσόγλου. Παρουσίαση-Αφήγηση Χριστίνα Σαχινίδου.

2011-2012

Φεβρουάριος-Μάιος 2012: «Άκου μια ιστορία: Η νεότερη ιστορία της Θεσσαλονίκης μέσα από προφορικές μαρτυρίες», σε συνεργασία με το Λαογραφικό & Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης. Οι μαθητές της ΣΤ, ως μικροί ερευνητές-λαογράφοι πήραν συνέντευξη περιορισμένης διάρκειας από τους δικούς τους, στα πλαίσια του προγράμματος του ΑΠΘ “Εκπ/ση αλλοδαπών & παλιννοστούντων μαθητών” & συγκεκριμένα της δράσης 9.5 «εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους πολιτισμού» Στόχος τους ήταν να συλλέξουν όσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες απ’ τους γονείς και τους παππούδες τους. Συνεργάστηκαν οι δασκάλες Γεωργούση Ευαγγελία & Τουτζιάρη Αντωνία κι οι μουσειολόγοι-μουσειοπαιδαγωγοί Γιώργος Αδαμίδης & Βάλια Αμοιρίδου από το ΛΕΜΜ-Θ καθώς και η σκηνοθέτης Βαλεντίνα Παρασκευαΐδου.

2011-2012

Φεβρουάριος 2012 - Ο θησαυρός των Πρεσπών - Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγροτόπων οι μαθητές της Γ' με τους δασκάλους τους Καραγιάννη Παναγιώτη και Καρρά Ευθύμιο, επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Ελ. Κορδελιού-Βερτίσκου, όπου φιλοξενείτο ειδική κινητή θεματική έκθεση για το θησαυρό του υγρότοπου των Πρεσπών, έναν απ’ τους δέκα πιο σημαντικούς υγρότοπους της Μεσογείου, εξαιτίας της ενδημικότητας των ψαριών που ζουν στις λίμνες τους.

2011-2012

«Δύσκολη η δουλειά του μεταφραστή…» ελληνο-αγγλο-τσιγγάνικοι διάλογοι (κωμικό σκετσάκι στην αίθουσα διδασκαλίας), από μαθητές/τριες της Ε τάξης. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η δασκάλα αγγλικών κα Ζωή Μαλιβίτση.

[Αρχική] [Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου]

[Το ιστορικό του σχολείου μας][Διδακτικό Προσωπικό][Μαθητικό Δυναμικό][Βιβλιοθήκη Δασκάλων][Βιβλιοθήκη Μαθητών][Σύλλογος Γονέων]

[Παραστάσεις-Εκδηλώσεις][Καλλιτεχνικά][Άλλες Δραστηριότητες][Καινοτομίες]

[Ολοήμερο σχολείο][Διαπολιτισμική Εκπαίδευση][Περιβαλλοντική Εκπ/ση][Ολυμπιακή Εκπ/ση][Καλλιπάτειρα]