6ο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ-MEMORIES 2012-2013

Παρασκευή 14/6/2013–Βιντεάκι για τους απόφοιτους του 2012-13

2012-2013

Σάββατο 8/6/2013 – συμμετοχή στην 1η Γιορτή Πολυγλωσσίας του Δήμου Θεσ/νίκης μ’ ένα δραματοποιημένο παραμύθι με τίτλο: "Η παραλίγο νεκρή γλώσσα του Pablo" που μας έδωσε την ευκαιρία να καταλάβουμε πόσο μόνος μπορεί να νιώθει κανείς αν δεν έχει κανέναν  που να επικοινωνεί μαζί του στη δική του γλώσσα! Ευτυχώς που η καλή νεράιδα του κάνει τη χάρη και με το μαγικό της ραβδί… Επιμελήθηκε η Μαλιβίτση Ζωή

2012-2013

Πέμπτη 6 Ιουνίου 2013 - Πνευματικό Κέντρο Ευόσμου - Τελική εκδήλωση σχολείου με τίτλο: "Μύθοι, μύθοι, παραμύθι". Θα ταξιδέψετε στη χορευτική μας παράδοση με συνοδοιπόρους τους μύθους από την αρχαία ελληνική ιστορία και τον Αίσωπο (Τζίτζικας και Μέρμηγκας - Ορφέας και Ευρυδίκη - Ο Μέγας Αλέξανδρος και η Γοργόνα - Ο Φρίξος και η Έλλη - Ο Θησέας και ο λαβύρινθος). Επιμελήθηκαν η Μαρία Μπαδέμη και η Αναστασία Θυμιοπούλου.

2012-2013

Τέλη Μαΐου 2013 - Δημοτικό Ραδιόφωνο Θεσσαλονίκης FM 100,6 Οι μαθητές/τριες Θεοδωρίδης Πέτρος (Έλληνας από τη Αγία Πετρούπολη Ρωσίας), Τσακιλιώτης Κώστας (Ελλάδα), Καφκάνι Χριστοφόρα (Αλβανία), Μιχαηλίδου Χριστίνα (Ελλάδα), Παπία Ελεάνα (Ελλάδα) του Δ1, εκπροσώπησαν το σχολείο, στο Δημοτικό Ραδιόφωνο Θεσ/νίκης FM 100,6 έχοντας το ρόλο των ραδιοφωνικών παραγωγών. Επιμελήθηκε η Μπασλή Μαριάνθη.

2012-2013

Πέμπτη 18 Απριλίου 2013 - Εκδήλωση τιμής σε Ολυμπιονίκες - Τιμήσαμε τρεις αθλητές της κωπηλασίας που έχουν κάνει την πατρίδα μας περήφανη πολλές φορές στο παρελθόν. Πρόκειται για τη Χριστίνα Γιαζιτζίδου και τους Γιάννη Τσίλη, Στέργιο Παπαχρήστο. Ήταν μια πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και της δασκάλας της Τ.Υ. Ρομά Σοφίας Γιαζιτζίδου.

2012-2013

Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013, «Οι Σουλιώτισσες και ο Χορός του Ζαλόγγου» από μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 & Α2 με την επιμέλεια των δασκάλων τους Κων/να Χριστοπούλου και Βάγια Δεληφυσέκη.

2012-2013

Παρουσίαση του Τμήματος Σκίτσου του σχολείου μας με το γνωστό Θεσσαλονικιό Σκιτσογράφο Δημήτρη Νικολαΐδη.

2012-2013

Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013 – Βιντεάκι που ετοίμασαν μαθητές του ολοήμερου σχολείου με το δάσκαλο Δελάκη Κων/νο με τίτλο: “...Ένα σχολείο ... Πολλές Μητρικές Γλώσσες” με την ευκαιρία της Διεθνής Ημέρας Μητρικής Γλώσσας που γιορτάστηκε στο σχολείο μας και προβλήθηκε και στην 1η Γιορτή Πολυγλωσσίας του Δήμου Θεσ/νίκης.

2012-2013

Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013 –εκδήλωση, ημερίδα που έγινε στο 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού, στα πλαίσια του προγράμματος Grundtvig-Εκπ/ση Ενηλίκων (MIKADO). Η αναγνώριση κι ο σεβασμός στη διαφορά, στις ξεχωριστές αντιλήψεις, στις ιδιαίτερες ταυτότητες, στις διαφορετικές κουλτούρες ειδικών κοινωνικών ομάδων (μετανάστες, πρόσφυγες, ρομά).

2012-2013

Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2012 – Παρουσίαση σε πρώτη φάση ενός τρίγλωσσου προγράμματος των μαθητών της Γ τάξης, σε συνεργασία με τους δασκάλους, Ειρήνη Βλαζάκη & Ζωή Μαλιβίτση (των Αγγλικών) καθώς και τον Κώστα Δελάκη του Ολοήμερου με τίτλο: «KidsΓειαHola», όπου η πρώτη λέξη (Kids, παιδιά) είναι αγγλική, η δεύτερη (Γεια) ελληνική και η τρίτη (Hola) ισπανική και σημαίνει Γεια! Δηλαδή, κάτι σαν «Παιδιά Για Όλα!».

[Αρχική] [Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου]

[Το ιστορικό του σχολείου μας][Διδακτικό Προσωπικό][Μαθητικό Δυναμικό][Βιβλιοθήκη Δασκάλων][Βιβλιοθήκη Μαθητών][Σύλλογος Γονέων]

[Παραστάσεις-Εκδηλώσεις][Καλλιτεχνικά][Άλλες Δραστηριότητες][Καινοτομίες]

[Ολοήμερο σχολείο][Διαπολιτισμική Εκπαίδευση][Περιβαλλοντική Εκπ/ση][Ολυμπιακή Εκπ/ση][Καλλιπάτειρα]