ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

(σχολικό έτος 2000-01)

Στα πλαίσια της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης και της επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 στην Αθήνα πραγματοποιήσαμε στο τέλος της σχολικής με μεγάλη επιτυχία εκδήλωση στον αύλειο χώρο του σχολείου με θέμα: «Τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας και αναπαράσταση αρχαίων αγωνισμάτων».

Πολλά παιδιά που συμμετείχαν σ’ αυτή την εκδήλωση ήταν παλιννοστούντες και αλλοδαποί. Όλα τα παιδιά ήταν ντυμένα με αρχαίες ενδυμασίες.

Η εκδήλωση έγινε παρουσία του Ολυμπιονίκη της ελληνορωμαϊκής πάλης και αντιπροέδρου του συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών Παναγιώτη Ποικιλίδη, πολλών επισήμων και πλήθος κόσμου. Καλύφτηκε από τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα της Θεσσαλονίκης. Όλα τα έξοδα τα πλήρωσε ο Δήμος.

Παράλληλα με την εκδήλωση λειτούργησε και έκθεση φωτογραφίας με θέμα Αναβίωση της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων από την αρχαιότητα ως σήμερα, στο χώρο του γυμναστηρίου. Το υλικό διατέθηκε από το σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών, τον οργανισμό ΑΘΗΝΑ 2004 την εφημερίδα ΕΘΝΟΣΠΟΡ και από το διαδίκτυο μετά από αίτημα του Διευθυντή του σχολείου, το οποίο βέβαια μεγεθύναμε σε διάσταση Α3 και πλαστικοποιήσαμε. Η έκθεση φωτογραφίας ήταν πληρέστατη από αναπαράστασης αρχαίων αγωνισμάτων και στιγμιότυπα απ’ όλες τις σύγχρονες Ολυμπιάδες, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές αλλά και το κοινό να δουν και να συγκρίνουν το χθες με το σήμερα. Στην έκθεση παρουσιάστηκαν 170 αξιόλογες θεματικές φωτογραφίες και την επισκέφτηκαν κι άλλα σχολεία της περιοχής.