ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

(σχολικό έτος 2003-04)

Α) Στα πλαίσια του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας οι μαθητές της Ε και Στ τάξης διδάχτηκαν το φετινό σχολικό έτος τις παρακάτω ενότητες:

1η ενότητα: Ιστορική αναδρομή στην Αρχαία Ελλάδα-πού, πώς, πότε και γιατί γεννήθηκαν οι Ολυμπιακοί αγώνες , ο τρόπος που γίνονταν, πόσες ημέρες διαρκούσαν, ποια ήταν τα βραβεία και το κυριότερο ποιες ήταν οι αξίες και τα ιδανικά που πρέσβευαν;

2η ενότητα: Εισαγωγή στους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ορόσημο Αθήνα 1896-θερινοί και χειμερινοί Ολυμπιακοί αγώνες

3η ενότητα: Αρχές του Ολυμπισμού (φιλία, ισότιμη συμμετοχή, ευ αγωνίζεσθε, ειρήνη, προσπάθεια για το καλύτερο, συνύπαρξη των λαών)

Σύμβολα ολυμπιακών αγώνων  ( σημαία, φλόγα, ύμνος, στεφάνι αγριελιάς, σύνθημα)

4η ενότητα: Αθήνα 2004 και Παραολυμπιακοί Αγώνες

5η ενότητα: Μη διαδεδομένα αθλήματα (μπέιζμπολ, σόφτμπολ, τένις)

καθώς και διδασκαλία στίβου, άρσης βαρών, πετοσφαίρισης, καλαθοσφαίρισης, ποδοσφαίρου

6η ενότητα: Το μέγεθος των αγώνων και τα προβλήματα που προκύπτουν ( ναβολικά, βία, εμπορευματοποίηση)

Για τη διδασκαλία των ενοτήτων χρησιμοποιήθηκαν εναλλακτικοί τρόποι μάθησης, όπως: μέθοδος με εργασία μαθητών ( Project ), εικαστικά, κουίζ, βίντεο, συζήτηση.

Β) Άρση Βαρών

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη, παρουσίαση και επίδειξη του αθλήματος της άρσης βαρών στο σχολείο μας, από τον προπονητή της εθνικής ομάδας κ. Ιωάννη Σιδηρόπουλο, καθώς και διανομή έντυπου υλικού στους μαθητές μας.

Η παρουσίαση αυτή είχε μεγάλη απήχηση, τα παιδιά μας το χάρηκαν ιδιαίτερα και αρκετά από αυτά εκδήλωσαν επιθυμία να ασχοληθούν με το άθλημα.

Γ) ταε κβο ντο και καράτε

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη, παρουσίαση και επίδειξη των αθλημάτων του ταε κβο ντο και του καράτε στο σχολείο μας, από ένα τοπικό σύλλογο του δήμου μας, καθώς και διανομή έντυπου υλικού στους μαθητές μας.

Δ) Χιονοδρομικό Κέντρο Πισοδερίου Φλώρινας

Τα παιδιά της ΣΤ τάξης σε συνεργασία με το δήμο Ελευθερίου-Κορδελιού συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα εκμάθησης σκι και αναψυχής στο Χιονοδρομικό Κέντρο Πισοδερίου Φλώρινας.

Τα 40% του κόστους συμμετοχής πλήρωσε ο κάθε μαθητής (12 Ευρώ). Το υπόλοιπο 60% του κόστους πλήρωσε ο δήμος, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος: «Γνωρίζω την Ελλάδα»

Η τιμή για κάθε μαθητή περιλάμβανε μεταφορά, ενοικίαση του αθλητικού εξοπλισμού, την έκδοση κάρτας lift, το μάθημα του σκι και το γεύμα. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά μας, γιατί έγινε η πρώτη τους επαφή με το άθλημα του σκι.

Ε) Ξιφασκία

Στις 25/2/04 έγινε στους μαθητές της Δ, Ε, ΣΤ τάξης και στα πλαίσια του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας, παρουσίαση του αθλήματος της ξιφασκίας.

Η παρουσίαση έγινε από εκπρόσωπο της Ομοσπονδίας Ξιφασκίας ( κ. Μπουζίκα Ηλία ) σε συνεργασία με το δάσκαλο της Ολυμπιακής Παιδείας ( κ. Τσιλιμπώνη Κων/νο ) και τη βοήθεια 6 αθλητών διαφόρων ηλικιών.

Αφού έγινε η παρουσίαση του αθλήματος κι ιστορική αναδρομή του, ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές, όπου λύθηκαν διάφορες απορίες τους καθώς κι ενημέρωση για τους μαθητές εκείνους που ενδιαφέρονταν να εγγραφούν σε κάποιο σύλλογο.