ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

(σχολικό έτος 2005-06)

1. Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου Βέροιας

Τα παιδιά της ΣΤ τάξης σε συνεργασία με το δήμο Ελευθερίου-Κορδελιού συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα εκμάθησης σκι και αναψυχής στο Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου Βέροιας.

Τα 40% του κόστους συμμετοχής πλήρωσε ο κάθε μαθητής. Το υπόλοιπο 60% του κόστους πλήρωσε ο δήμος, στα πλαίσια του εκπ/κού προγράμματος: «Γνωρίζω την Ελλάδα».

Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά μας, γιατί έγινε η πρώτη τους επαφή με το άθλημα του σκι.

2. Λευκοχώρι Σερρών – Επαφή με τα άλογα

Τα παιδιά της Ε΄τάξης πήγαν στο Λευκοχώρι Σερρών όπου επισκέφτηκαν τον όμιλο ιππασίας, ήρθαν σε επαφή με τη φύση, είδαν από κοντά κατοικίδια ζώα κι έκαναν ιππασία

3. Η πρωταθλήτρια της σφαιροβολίας Ειρήνη Τερζόγλου στο σχολείο μας

Τα τελευταία χρόνια παρατηρούμε ότι με ιδιαίτερη ένταση  οι αθλητές διεκδικούν τη δόξα και τα τρόπαια που απορρέουν μετά από μια μεγάλη νίκη. Για να καταφέρουν όμως, να ξεπεράσουν τα πολύ ψηλά ρεκόρ και να κερδίσουν κάποιοι ελάχιστοι αθλητές καταφεύγουν στη χρήση απαγορευμένων ουσιών (Doping), για να αυξήσουν τις φυσικές τους δυνάμεις, που θα τους οδηγήσουν στην πολυπόθητη νίκη θυσιάζοντας έτσι, όχι μόνο την αθλητική τους καριέρα, αλλά και την ίδια τους τη ζωή. Κι αν κρίνουμε κι από τα πορίσματα έρευνας που διεξήχθη στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα, όπου οι μισοί και πάνω αθλητές απάντησαν θετικά στο ερώτημα αν θα έπαιρναν κάποια απαγορευμένη ουσία για να κερδίζουν μετάλλια για μια 5ετία, γνωρίζοντας ότι στη συνέχεια θα έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας ή και θάνατο, τότε για πιες αξίες του αθλητισμού μπορούμε να μιλάμε.

Θα μπορέσει κάποτε ο εμπορευματοποιημένος πρωταθλητισμός να ξαναγίνει ένας καθαρός αθλητισμός για όλους ή αυτό είναι απλά ρομαντισμός.

Με αφορμή λοιπόν αυτές τις σκέψεις και στα πλαίσια του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας, οι μαθητές της ΣΤ τάξης μαζί με τη γυμνάστρια της Ολυμπιακής Παιδείας κα Βοδενιώτου Πηγή καλέσανε την σφαιροβόλο μας κα Ειρήνη Τερζόγλου για μια συζήτηση μαζί της.

Η πρωταθλήτρια μας, τους μίλησε με απλά λόγια κι απάντησε με χαρά σε όλες τις ερωτήσεις τους, όπως επίσης δεν αρνήθηκε σε κανένα παιδί να υπογράφει αυτόγραφο στο τέλος της συνέντευξης.

4. Εκδήλωση Ολυμπιακής Παιδείας για την Παιδεία και τον Πολιτισμό

Το σχολείο μας με τη χορωδία του αποτελούμενη από 44 μαθητές της Γ ως ΣΤ τάξης και τη μουσικό μας Ντριγκόγια Παναγιώτα, συμμετείχε στην κεντρική εκδήλωση που διοργάνωσαν στα πλαίσια της Ολυμπιακής Παιδείας, τα δυο Γραφεία Φυσικής Αγωγής του νομού Θεσ/νίκης στο Μουσείο Αθλητισμού στις 11 Μαΐου με τίτλο: Γιορτή για την Παιδεία και τον Πολιτισμό

Την εκδήλωση τίμησε και ο Ολυμπιονίκης της γυμναστικής, Δημοσθένης Ταμπάκος, « Μέσα από τις κινήσεις του σώματος τα παιδιά εκφράζουν την ψυχή τους. Αυτή έχει μια μοναδικότητα. Όλοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι πολλά πετυχαίνουμε μέσα από την ενότητα. Και το αποδείξαμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες που τα πήγαμε περίφημα. Το να δημιουργείς είναι κάτι το θεϊκό και αυτό είναι ένα δίδαγμα που πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε», τόνισε χαρακτηριστικά ο Ολυμπιονίκης μας που στο τέλος της εκδήλωσης μοίρασε δεκάδες αυτόγραφα.

Η χορωδία μας συμμετείχε σε αυτή την εκδήλωση με 1 ελληνικό τραγούδι, 1 ρωσικό κι 1 αλβανικό.

Επίσης στην ίδια εκδήλωση συμμετείχε με 3 χορούς, μια μικρή αντιπροσωπευτική χορευτική ομάδα του σχολείου μας, η οποία αποτελείτο από 14 μαθητές/τριες. Χοροδιδάσκαλος της ομάδας, η δασκάλα της Ολυμπιακής Παιδείας του σχολείου μας κα Βοδενιώτου Χρυσοπηγή.

Α) ελληνικός χορός - τσακώνικος

Β) ρωσικός χορός ( παραδοσιακός ): БАΡЫНЯ (Μπάρινια), ένας χορός που χορεύεται στους γάμους, στα πανηγύρια και συμβολίζει τη χαρά.

Γ) αλβανικός χορός:Vallia e Rrajcës  ( Βάλια ε Ράιτσες ), ένας χορός που δηλώνει την αγάπη και την αλληλεγγύη προς τους άλλους.