6o ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ

ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ′ ΤΑΞΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2002-03

ΤΙΤΛΟΣ: ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Ένα πρόγραμμα που εγκρίθηκε και χρηματοδοτήθηκε από το

ΥΠΕΠΘ-Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Εμείς οι μαθητές της Στ τάξης στα πλαίσια μιας ενότητας του βιβλίου FUN WAY ENGLISH 3 διδαχτήκαμε για το περιβάλλον τα παρακάτω θέματα:

Δάσος- Μόλυνση ατμόσφαιρας- Μόλυνση θαλασσών- Νερό- Σκουπίδια (ανακύκλωση)- Ζώα-Ενέργεια και ευαισθητοποιηθήκαμε στα θέματα του περιβάλλοντος με απόφαση μας να συνεισφέρουμε στην προστασία του και να συμμετέχουμε σε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα.

Έτσι λοιπόν  υποβάλαμε ένα σχέδιο περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού προγράμματος με τη βοήθεια των δασκάλων μας και του διευθυντή μας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου το οποίο εγκρίθηκε, χρηματοδοτήθηκε και υλοποιήθηκε.

Το πρόγραμμα μας είχε τίτλο:

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ-ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

Συντονίστρια του προγράμματος ήταν η δασκάλα των Αγγλικών του σχολείου μας Παπαδοπούλου Μαρία, την οποία ευχαριστούμε πάρα πολύ

Συνοπτική περιγραφή περιεχομένου προγράμματος

Ήταν ένα πρόγραμμα που συνδύαζε την περιβαλλοντική εκπαίδευση, τις υπαίθριες δραστηριότητες και την αναψυχή, μέσα στο πλούσιο φυσικό περιβάλλον του βουνού Βόρα σε υψόμετρο 1100μ. Επίσης τη γνωριμία μας για τους τρόπους καλλιέργειας, συγκομιδής, συσκευασίας και συντήρησης των αγροτικών προϊόντων.

Την ανακύκλωση χαρτιού στο χώρο του σχολείου μας και ζωγραφική πάνω σε αυτό, αφού δουλέψαμε το εκπαιδευτικό υλικό του περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού πακέτου του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπ/σης του Δήμου Ελευθερίου-Κορδελιού με τίτλο

« ανακύκλωση ... μια ιστορία χωρίς τέλος … »

Γνωριμία με το νερό και τρόπους εκμετάλλευσης του ( αφού είδαμε σχετική βιντεοταινία κι επισκεφτήκαμε το Μουσείο Ύδρευσης Θεσ/νίκης ) καθώς κι ενημέρωση για τον τρόπο λειτουργίας της υδροηλεκτρικής μονάδας παραγωγής ρεύματος, που υπήρχε στο χώρο του βουνού Βόρα.

Επίσκεψη στην τεχνητή πίστα χιονοδρομίας και μια σειρά από υπαίθριες δραστηριότητες, όπως: εναέρια διαπέραση της λίμνης, αναρρίχηση σε τεχνητή πίστα, τοξοβολία, canoe στη λίμνη, πεζοπορία στο δάσος. Ξενάγηση και ενημέρωση στα ψυγεία-διαλογητήρια του Α.Σ.Κ. Παναγίτσας.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

1. Γνωριμία με τις φυσικές ομορφιές του τόπου μας

2. Αγάπη προς το περιβάλλον

3. Προστασία του περιβάλλοντος

4. Νερό-εκμετάλλευση και αναψυχή

5. Ήπια μορφή ενέργειας ( υδροηλεκτρικός σταθμός )

6. Ανακύκλωση

7. Τρόποι καλλιέργειας αγροτικών προϊόντων

8. Τρόποι συγκομιδής, διαλογής, συσκευασίας και συντήρησης, των αγροτικών προϊόντων.

ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

Το πρόγραμμα κράτησε 4 μήνες.

Κάθε μήνα γίνονταν και διαφορετικές δραστηριότητες.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Επαφή και γνωριμία με τις φυσικές ομορφιές της χώρας μας

2. Γνωριμία με το νερό και τρόπους εκμετάλλευσης του.

3. Ήπιες μορφές ενέργειας

4. Αγροτουρισμός

ΜΕΘΟΔΟΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

1. Σκουπίδια και ανακύκλωση στο χώρο του σχολείου.

2. Νερό- εκμετάλλευση ( υδροηλεκτρικός σταθμός ) και αναψυχή

( canoe, εναέρια διαπέραση λίμνης )

3. Αγροτουρισμός- Ξενάγηση στα ψυγεία-διαλογητήρια  του Α.Σ.Κ. Παναγίτσας και ενημέρωση για τα αγροτικά προϊόντα της περιοχής.

4. Γνωριμία με τη φύση μέσα από το παιχνίδι και τις υπαίθριες δραστηριότητες ( αναρρίχηση, τοξοβολία,  πεζοπορία στο δάσος )

Στις  5 Ιουνίου παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος ολοκληρώθηκε η τελευταία φάση του προγράμματος με επίσκεψη (στον Α.Σ.Κ. Παναγίτσας Έδεσσας), ξενάγηση, ενημέρωση από ανθρώπους του συνεταιρισμού για τους τρόπους καλλιέργειας, συγκομιδής, διαλογής, συσκευασίας και συντήρησης των αγροτικών προϊόντων.

Κατόπιν κατευθυνθήκαμε στις πλαγιές του Βόρα σε υψόμετρο 1100μ. Εκεί μας περίμενε μια οργανωμένη ομάδα ανθρώπων της εταιρείας ΑΛΜΑ Ο.Ε. που μας πρόφερε ένα συνδυασμένο πρόγραμμα απασχόλησης με εκπαίδευση και παιχνίδια μέσα στο πλούσιο φυσικό περιβάλλον του βουνού.

Πρέπει να σας πούμε ότι ήμασταν χωρισμένοι σε τέσσερις ομάδες και πήραμε μέρος στις παρακάτω δραστηριότητες:

·        Εναέρια διαπέραση πάνω από τη λίμνη.

·        Αναρρίχηση σε τεχνητή πίστα

·        Canoe στη λίμνη

·        Τοξοβολία

Το μεσημέρι υπήρχε φαγητό και λίγη ξεκούραση. Κατόπιν επισκεφτήκαμε το μικρό υδροηλεκτρικό σταθμό παραγωγής ρεύματος κι ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας του. Έπειτα πήγαμε στην τεχνητή πίστα χιονοδρομίας και μάθαμε τον τρόπο λειτουργίας της.

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Παρουσίαση φωτογραφιών σχετικά με το περιβάλλον και από τις δραστηριότητες που έγιναν.

Παρουσίαση και προβολή της ταινίας που γυρίστηκε στις 5 Ιουνίου την Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος.

Δημιουργία κολάζ και ζωγραφική σε ανακυκλωμένο χαρτί με θέμα το περιβάλλον.

Παρουσίαση του προγράμματος μας κι άλλων περιβαλλοντικών προγραμμάτων που έγιναν στο σχολείο στο 3ο τεύχος της εφημερίδας του σχολείου μας που έχει τίτλο:

ο κόσμος στα μάτια των παιδιών

Διανομή του τεύχους της εφημερίδας σε όλα τα παιδιά του σχολείου και τους γονείς, στην τοπική κοινωνία του δήμου Ελευθερίου-Κορδελιού, στα γραφεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, στους σχολικούς συμβούλους, στο γραφείο περιβαλλοντικής εκπ/σης της διεύθυνσης Α/θμιας εκπ/σης Δυτ. Θεσ/νίκης, στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης, στην Ειδική Γραμματεία Διαπολιτισμικής Εκπ/σης του Υπουργείου Παιδείας, στο Ινστιτούτο Παιδείας Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπ/σης, στο Κέντρο Διαπολιτισμικής Αγωγής και στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

( εφαρμόζεται πρόγραμμα του για την εκπ/ση τσιγγανοπαίδων στο σχολείο μας ).

Ήταν ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα από το οποίο εμείς τα παιδιά κερδίσαμε πάρα πολλά και γι’ αυτό σας ευχαριστούμε θερμά, που εγκρίνατε το πρόγραμμα μας.

Το πρόγραμμα αυτό θα ήταν καλό να γίνεται κάθε χρόνο με τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης