ΘΕΑΤΡΟ-ΧΟΡΟΣ-ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ-ΑΘΛΗΤΙΚΑ

(σχολικό έτος 2001-02)

1.Όλο το σχολείο παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση « Η αρπαγή της πριγκίπισσας Αιώρας » στο θέατρο Παλλάς από την παιδική σκηνή του νέου θεάτρου Θεσ/νίκης.

2.Στο κινηματογράφο Τιτάνια παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία «Χαμένη Ατλαντίδα».

3. Συμμετοχή του χορευτικού του σχολείου μας (κάθε χρόνο) με παραδοσιακές φορεσιές στο φεστιβάλ παιδικών χορευτικών συγκροτημάτων του συλλόγου δασκάλων-νηπιαγωγών Νομού Θεσσαλονίκης όπου συμμετείχαν πάνω από 100 συγκροτήματα.

4.Επίσκεψη τμημάτων του σχολείου μας του μουσείου μουσικών οργάνων.

5.Οι μικρές τάξεις παρακολούθησαν στον κινηματογράφο Ολύμπιον το πώς δημιουργείται μια ταινία κινούμενων σχεδίων και κατόπιν είδαν την ταινία « Τα ζουζούνια ».

6. Συμμετοχή της ομάδας ποδοσφαίρου των αγοριών στο σχολικό πρωτάθλημα του δήμου.

7.Η ομάδα στίβου του σχολείου πήρε μέρος στους αγώνες στίβου που διοργάνωσε η Δ/νση Π.Ε. Δυτικής Θεσ/νίκης στο Ε.Α.Κ. Νεάπολης.

Μια ξεχωριστή παράσταση

8. Στο τέλος της σχολικής χρόνιας και στα πλαίσια της πολιτιστικής εβδομάδας του δήμου «Περνάμε την πόρτα του σχολείου» τα παιδιά του σχολείου θα ανεβάσουν μια μουσικοχορευτική παράσταση με τίτλο :

« Ας κρατήσουν οι χοροί … ».

Είναι μια μουσικοχορευτική αναδρομή διαφόρων ελληνικών και ξένων μουσικών ρευμάτων του αιώνα που πέρασε.