ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

(σχολικό έτος 2001-02)

1. Οι μαθητές της Ε τάξης συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού για την Βυζαντινή ή Παλαιοχριστιανική περίοδο με θέμα: « Η καθημερινή ζωή των Βυζαντινών ».

Φτιάχνοντας ομάδες εργασίας παρατήρησαν και κατέγραψαν μέσα από οικιακά σκεύη, ρούχα, αγγεία, αναπαράσταση σπιτιού (τρικλίνιο) την καθημερινότητα των Βυζαντινών. Κατόπιν παρουσίασαν τα συμπεράσματα τους στις υπόλοιπες ομάδες.

2. Στα πλαίσια του προγράμματος διδασκαλίας της Τοπικής Ιστορίας Θεσ/νίκης οι μαθητές της Ε τάξης επισκέφτηκαν (2 επισκέψεις) τα κυριότερα μνημεία της Θεσ/νίκης:

1η Επίσκεψη:

Βόρεια-Ανατολικά τείχη

Πύργος Τριγωνίου

Πύργος Ορμίσδα

Άγιος Νικόλαος Ορφανός

Γαλεριανό Συγκρότημα

Ροτόντα

Καμάρα

Ανάκτορο Γαλερίου

2η Επίσκεψη:

Άγιος Δημήτριος

Παναγία Χαλκέων

Ρωμαϊκή Αγορά

Αγία Σοφία

Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες εργασίας κι έχοντας διαφορετικό αντικείμενο μελέτης παρατήρησαν, κατέγραψαν κι ανακοίνωσαν τα συμπεράσματα τους στις υπόλοιπες ομάδες.