ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

(σχολικό έτος 2006-07)

1. ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΟΡΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Οι μαθητές μας της Ε τάξης μαζί με τους δασκάλους τους κ. Παράσχο Αθανάσιο και κ. Σαμέλη Χρήστο επισκέφτηκαν τα ανάκτορα του Γαλερίου τα οποία βρίσκονται στην πλατεία Ναβαρίνου, στα πλαίσια ενός αρχαιολογικού εκπαιδευτικού προγράμματος.

Στην αρχή η υπεύθυνη του χώρου τους είπε κάποια βασικά στοιχεία για το χώρο αυτό: Το συγκρότημα καταλάμβανε μια έκταση περίπου 150.000 τ.μ. και εκτεινόταν από τη Ροτόντα ως τη θάλασσα και από το ανατολικό τείχος της πόλης έως την περιοχή μετα­ξύ Πλατείας Ναυαρίνου - Αγίας Σοφίας. Η ανασκαφική έρευνα διενεργήθηκε τις δεκαετίες του '50 και του '60 και έφερε στο φως το νοτιοανατολικό τμήμα του ανακτόρου, ταυτιζόμενο με τις σωζόμενες αρχαιότητες στη σημερινή πλατεία Ναυαρίνου. Το μακρόχρονο πρόγραμμα τεκμηρίωσης και έρευνας του μνημείου ακολούθησαν τα έργα αποκατάστασης και ανάδειξης του μνημειακού συνόλου που άρχισαν στα 1994

Τα παιδιά βάδισαν στους χώρους του παλατιού του Γαλερίου, έμαθαν για το λιμάνι της εποχής εκείνης, για τον ιππόδρομο που ήταν δίπλα στα ανάκτορα, για την αψίδα του Γαλερίου, που έγινε προς τιμή των νικών του, για τις συνήθειες της εποχής για το τι συνέβη γενικά στο εύρος της ιστορίας σ αυτήν την περιοχή.

Έφτιαξαν ψηφιδωτά, τεχνοτροπία της εποχής, επίσης έμαθαν για τον τρόπο ζωής των απλών ανθρώπων απέναντι στους αυτοκράτορες και τους πλουσίους της εποχής.

Ήταν ένα πλούσιο πρόγραμμα σε εντυπώσεις και ταυτόχρονα αρκετά διδακτικό για τους μαθητές.

2. Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Γνωριμία με το βιβλίο και τον Αίσωπο

Το Μάρτιο οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της πρώτης τάξης του επισκεφθήκανε το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο με στόχο τη διεξαγωγή του προγράμματος «Γνωριμία με τον κόσμο του βιβλίου». Στο πλαίσιο αυτής της επίσκεψης η κ. Φωτοπούλου Α., βιβλιοθηκονόμος, παιδαγωγός, συγγραφέας, παρουσίασε στα παιδιά το πρόγραμμα «Γνωριμία με τον κόσμο του βιβλίου».

Τα παιδιά γνώρισαν την ιστορία και την εξέλιξη του βιβλίου από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα, μέσα από slides και εποπτικό υλικό. Ξεφύλλισαν βιβλία της συλλογής, ενημερώθηκαν για την οργάνωση και τη λειτουργία της βιβλιοθήκης και στη συνέχεια έγινε αφήγηση  από τους Μύθους του Αισώπου με παράλληλη προβολή slides. Στη συνέχεια τα παιδιά συμμετείχαν  στη δραματοποίηση των ιστοριών αυτών.

Επρόκειτο για μια αξιόλογη, όσον αφορά το θεματικό της αντικείμενο, επίσκεψη, κατά την οποία οι μαθητές διασκέδασαν ενώ παράλληλα έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για τα βιβλία της συλλογής. Το σημαντικότερο κέρδος ήταν ότι έπειτα από την επίσκεψη αυτή τα παιδιά εξέφρασαν την επιθυμία για εμπλουτισμό των βιβλιοθηκών που λειτουργούν και στα δύο τμήματα, με νέα βιβλία.

3. Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Η Κάτια με τα παραμύθια

Οι μαθητές της Β' τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο.

Η επίσκεψη περιελάμβανε δύο μέρη:

Στο πρώτο μέρος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να φιλοξενηθούν στο χώρο της παιδικής βιβλιοθήκης.

Πρώτα συζήτησαν με την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης για τα αγαπημένα τους, έμαθαν πώς λειτουργεί η δανειστική βιβλιοθήκη και για αρκετή ώρα χωρισμένα σε ομάδες ξεφύλλισαν, διάβασαν, συζήτησαν πολλά από τα βιβλία.

Στο δεύτερο μέρος άκουσαν από την κυρία Κατερίνα Τερζοπούλου παραμύθι από τη συλλογή της « Η Κάτια με τα παραμύθια »

Η παρουσίαση - αφήγηση του παραμυθιού μάγεψε τα παιδιά.

Ακολούθησε δραματοποίηση του παραμυθιού από τα ίδια τα παιδιά. Χωρισμένα σε ομάδες έπαιξαν το παραμύθι με την καθοδήγηση της κας Κάτιας.

4. Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο – Ο Καρυοθραύστης

Το Μάρτιο τα δύο τμήματα της Γ΄ Τάξης επισκέφτηκαν το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο στο πλαίσιο του προγράμματος παιδικών εκδηλώσεων του Κέντρου.

Η κ. Μαρία Καβαλιώτη, θεατρολόγος – σκηνογράφος, παρουσίασε στα παιδιά το έργο του Hoffmann,

«Ο Καρυοθραύστης» σε μουσική Tchaikovsky. Τα παιδιά γνώρισαν, παίζοντας, τον κόσμο της Κλασσικής Μουσικής, συνδέοντας το Παραμύθι, το Θέατρο και τη Μουσική. Ακολούθησε θεατρικό μουσικό παιχνίδι και δραματοποίηση μερικών σκηνών του έργου.

Στη συνέχεια, τα παιδιά ξεφύλλισαν τα βιβλία της συλλογής της Βιβλιοθήκης του Πνευματικού Κέντρου και ενημερώθηκαν από τη Βιβλιοθηκονόμο, την κα Άντα Φυτοπούλου, για την οργάνωση και τη λειτουργία της βιβλιοθήκης.