Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της action aid

(σχολικό έτος 2002/03)

Η action aid είναι ένας διεθνής μη κερδοσκοπικός αναπτυξιακός οργανισμός που δραστηριοποιείται σε ορισμένες  φτωχές χώρες του κόσμου.

Το πρόγραμμα ήταν σχεδιασμένο για τη χώρα μας και προσαρμοσμένο στα πλαίσια του προγράμματος «ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ» του Υπουργείου Παιδείας.

Το πρόγραμμα που πραγματοποιήσανε τα παιδιά του ενός τμήματος της Α τάξης αποτελείτο από δύο μέρη.

Το ένα ήταν το: «Παράθυρο στον κόσμο»

Στόχος αυτού του μέρους ήταν η ευαισθητοποίηση κι η αξιολόγηση από τους μαθητές, σχετικά με την ζωή και την επιβίωση των ανθρώπων που ζουν σε φτωχές χώρες.

Οι δραστηριότητες που έγιναν είχαν σχέση με την υγεία, την εκπαίδευση, τη γεωργία, τη συνεργασία και την αλληλεγγύη μέσα στην κοινότητα.

Το άλλο μέρος ονομαζόταν:  «Πολίτες του κόσμου»

Στόχος αυτού του μέρους ήταν να ενθαρρύνει τους μαθητές σε μια ενεργητική προσέγγιση της γνώσης και την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης.

Οι δραστηριότητες που έγιναν είχαν σχέση με την κατανόηση της αξίας της στέγης, της αξίας του νερού, της αξίας της τροφής (επιβίωση), του σχολείου και της μόρφωσης και της αξίας του γιατρού (υγειονομική περίθαλψη).