ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

2002-2003

ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ-ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ-ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Την ίδια στιγμή, που μερικά παιδιά απολαμβάνουν το δικαίωμα τους να είναι παιδιά, να παίζουν, να συναθροίζονται, να ανήκουν σε ομάδες και να έχουν φίλους, κάποια άλλα βρίσκονται στο στόχαστρο των προκαταλήψεων, στερούνται των βασικών τους δικαιωμάτων, αποδιώχνονται ή απορρίπτονται από τους κόλπους του ευρύτερου συνόλου απλά και μόνο επειδή είναι ή θεωρούνται διαφορετικοί.

Υπάρχουν 50 εκατομμύρια άνθρωποι-περίπου οι μισοί από αυτούς είναι παιδιά-που έχουν ξεριζωθεί από τα σπίτια τους είτε ως εκτοπισμένοι μέσα στην ίδια τη χώρα είτε ως πρόσφυγες έξω από τη χώρα τους.

Η πλειοψηφία των παιδιών που τα καταφέρνει στο σχολείο είναι αυτά που δέχονται την κουλτούρα των γονιών τους αλλά προσαρμόζονται και στο καινούριο τους περιβάλλον όπου έχουν μεταφερθεί.

Σήμερα οι διακρίσεις, η ξενοφοβία, ο ρατσισμός είναι περισσότερο διαδεδομένα παρά ποτέ. Η επιθετικότητα εναντίον των Ρόμα (τσιγγάνοι), η απομόνωση για 160 εκατομμύρια Dallits στην Ινδία, οι έρευνες στις ΗΠΑ που έδειξαν ότι η φυλή παίζει αποφασιστικό ρόλο για την περίπτωση καταδίκης σε θάνατο ενός ανθρώπου ή όχι, το αποδεικνύουν.

Εμείς λοιπόν ως 6ο διαπολιτισμικό δημοτικό σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού και λόγω της ιδιαίτερης σύνθεσης του μαθητικού δυναμικού μας, δηλαδή, οι πολλοί μαθητές που προέρχονται από μειονεκτούσες κοινωνικές ομάδες (νεοπρόσφυγες - αλλοδαποί - ρομ) το ποσοστό των οποίων στο σύνολο του σχολείου είναι 21,50%, αν βάλουμε και τα παιδιά των οποίων οι γονείς είναι παλιννοστούντες (νεοπρόσφυγες) το ποσοστό φτάνει το 35% αποφασίσαμε και συμμετείχαμε κατά το σχολικό έτος 2002-03 στο πρόγραμμα της Unicef και του Υπουργείου Παιδείας: « ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ »

Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να εκφράσουν τις απόψεις τους για το ρατσισμό, την ξενοφοβία και τις διακρίσεις. Παρακολούθησαν σχετική βιντεοταινία της Unicef, συζήτησαν και ζωγράφισαν σχετικά με το θέμα του προγράμματος, όπως παιδιά άλλων χωρών. Διάβασαν κι έμαθαν σχετικά τραγούδια για παιδιά άλλων χωρών κι έφτιαξαν έτσι το καθένα το δικό του βιβλίο για τα παιδιά του κόσμου.

Το 6ο Διαπολιτισμικό και Ολοήμερο Δ. Σχ. Ελευθερίου-Κορδελιού Θεσ/νίκης ανακηρύχτηκε ΣΧΟΛΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ της UNICEF για τη σχολική χρονιά 2002-03.

Με τη συμμετοχή μας αυτή πιστεύουμε να συμβάλαμε κι εμείς στη συνέχιση του έργου της Unicef για την προστασία των παιδιών από κάθε μορφή εκμετάλλευσης, βίας ή διακρίσεων.