ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ 2004-2005

1. Παγκόσμια Ημέρα του ΠαιδιούUnicef & Action Aid

Στις 11 Δεκεμβρίου γιορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού. Αφιερώσαμε αυτή την ημέρα σε όλα τα παιδιά του κόσμου που υποφέρουν.

Οι μαθητές της Α τάξης έμαθαν λίγα πράγματα για την ύπαρξη της unicef. Κατόπιν μέσα από συζήτηση μιλήσανε για τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου. Τα είδανε και από την σχετική αφίσα της unicef. Είδαν εικόνες παιδιών που υποφέρουν από όλο τον κόσμο. Άκουσαν το παραμύθι

« Το γαϊτανάκι » και μάθανε το τραγούδι « Αν όλα τα παιδιά της γης ». Στο τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν σε ένα μικρό αναμνηστικό κάδρο τα δικαιώματα τους.

Άλλα παιδιά του σχολείου είδαν στο βίντεο την ταινία

« Καντζικόλλι -Ένα χωριό ιθαγενών στη Ν. Ινδία » στα πλαίσια του προγράμματος « Εκπαιδεύοντας τους αυριανούς Έλληνες Πολίτες του Κόσμου ». Είδανε φωτογραφίες και αφίσες της Unicef και της Αction Aid και συζητήσανε για τα προβλήματα άλλων παιδιών. Επίσης διάβασαν και συζήτησαν για κάποια άρθρα της Σύμβασης των Ηνωμένων Εθνών για τα δικαιώματα του Παιδιού.

Προτάθηκαν και κάποιοι τρόποι παρο­χής βοήθειας. Ετοιμάσανε ζωγραφιές και τις τοιχοκολλήσανε στο διάδρομο του σχολείου. Δόθηκαν άρθρα των δικαιωμάτων του παιδιού σε τρεις διαφορετικές γλώσσες, ελληνικά, ρωσικά και αλβανικά.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, με την ευκαιρία της ημέρας αυτής, έδωσε σε όλους τους μαθητές ένα συμβολικό δωράκι.

2. Παγκόσμια Εβδομάδα Δράση για την Εκπαίδευση 2005 – Action Aid

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να συμμετέχει (μετά από πρόσκληση της Αction Aid) στις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στη χώρα μας με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Εβδομάδας Δράσης για την Εκπαίδευση 2005, της μαζικότερης συλλογικής κινητοποίησης μαθητών σε όλο τον Κόσμο, για τη διασφάλιση του δικαιώματος της εκπαίδευσης.

Πρόκειται για μία διεθνή εκστρατεία που πραγματοποιείται κάθε Απρίλιο, σε περίπου 117 χώρες σε όλο τον Κόσμο με τη συμμετοχή πάνω από 1,5 εκατομμυρίου παιδιών. Σκοπός της εκστρατείας είναι η άσκηση πίεσης προς τη διεθνή κοινότητα, ώστε να τηρηθούν οι προθεσμίες και να επιτευχθούν οι συγκεκριμένοι στόχοι που απορρέουν από τη Διακήρυξη της Χιλιετίας αναφορικά με την εκπαίδευση και ειδικότερα ο στόχος που προβλέπει Εκπαίδευση για Όλους μέχρι το 2015. Κατά τη φετινή εκστρατεία οι μαθητές καλούνταν να κατασκευάσουν φιγούρες που συμβόλίζαν παιδιά εκτός εκπαίδευσης. Οι φιγούρες αυτές, ανέγραφαν το σύνθημα «Στείλτε το φίλο μου σχολείο τώρα!», συγκεντρώθηκαν από την Action Aid Ελλάς και παραδόθηκαν σε εκπρόσωπο της Ελληνικής κυβέρνησης.

Στόχος ήταν να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες φιγούρες, εκφράζοντας έτσι έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στα παιδιά του κόσμου που σήμερα δεν μπορούν να βρίσκονται  στο σχολείο.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να ενημερωθούν για το παγκόσμιο πρόβλημα της εκπαίδευσης αλλά και να συνειδητοποιήσουν ότι η φωνή τους και οι πράξεις τους έχουν δύναμη και μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση.