Unicef και Action Aid

ΣΧΟΛΕΙΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ 2005-2006

Παγκόσμια Ημέρα του ΠαιδιούUnicef και Action Aid ( Τα παιδιά της γης )

Στις 11 Δεκεμβρίου γιορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού. Αφιερώ­σαμε αυτή την ημέρα σε όλα τα παιδιά του κόσμου που υποφέρουν.

Τα παιδιά του Β1 ασχολήθηκαν για αρκετές ώρες, στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης με το εκπαιδευτικό πακέτο του προγράμματος « Σχολεία υπερασπιστές των παιδιών » της Unicef. Το φετινό πακέτο είχε ως θέμα:

« σχολεία για τα παιδιά όλου του κόσμου ».

Ξεκίνησαν με την ιστορία της Unicef, μιλήσανε για το έργο της σε όλο τον κόσμο και συζητήσανε για τα δικαιώματα των παιδιών.

Ακολούθησαν σχετικές δραστηριότητες με το θέμα, όπως ο λαβύρινθος, λύσανε σχετικό σταυρόλεξο. Ακόμη τα παιδιά σύγκριναν διάφορες εικόνες σχολείων της Αφρικής με το δικό μας σχολείο και έγραψαν τις ομοιότητες και διαφορές.

Διαβάσανε στην τάξη το γράμμα του Zacaria, ένα παιδί της Ανατολική Αγκόλας που σταμάτησε το σχολείο γιατί η οικογένεια του χρειαζόταν βοήθεια, και χάρη στη βοήθεια της Unicef έχει ένα καλύτερο μέλλον.

Τα παιδιά θέλησαν να γράψουν ένα γράμμα για τον φίλο τους, γιατί συγκινήθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν πολύ.

Στο τέλος ζωγραφίσανε, τραγουδήσανε, κάνανε κολάζ. Όλες τις δραστηριότητες τα παιδιά με χαρά τις έκαναν ένα όμορφο τετράδιο.

Επίσης οι μαθητές της Γ τάξης με αφορμή το μάθημα της γλώσσας « Ανοίγω τα πορτοπαράθυρα », το οποίο περνάει μηνύματα αδελφοποίησης όλων των παιδιών της γης, μέσα από συζήτηση έμαθαν για τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου. Τα είδανε και από την σχετική αφίσα της unicef.

Είδαν εικόνες παιδιών που υποφέρουν από όλο τον κόσμο.

Παρακολούθησαν την ταινία « Καντζικόλλι -Ένα χωριό ιθαγενών στη Ν. Ινδία » στα πλαίσια του προγράμματος

«Εκπαιδεύοντας τους αυριανούς Έλληνες Πολίτες του Κόσμου». Είδανε φωτογραφίες και αφίσες της Unicef και της Αction Aid και συζητήσανε για τα προβλήματα άλλων παιδιών.

Επίσης διάβασαν και συζήτησαν για κάποια άρθρα της Σύμβασης των Ηνωμένων Εθνών για τα δικαιώματα του Παιδιού.

Προτάθηκαν και κάποιοι τρόποι παρο­χής βοήθειας. Ετοιμάσανε ζωγραφιές και τις τοιχοκολλήσανε στο διάδρομο του σχολείου. Δόθηκαν άρθρα των δικαιωμάτων του παιδιού σε τρεις διαφορετικές γλώσσες, ελληνικά, ρωσικά και αλβανικά.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, με την ευκαιρία της ημέρας αυτής, έδωσε σε όλους τους μαθητές ένα συμβολικό δωράκι.